Ústřední knihovna Filozofické fakulty MU získala ocenění Bibliotheca inspirans
- 12. září 2024
Letošní ročník Bibliotheca inspirans ocenil knihovny, které vytvářejí bezpečný prostor pro rozvoj a pohodu svých zaměstnankyň a zaměstnanců. Vyhlášení cen proběhlo 10. září v Olomouci na největší knihovnické konferenci Knihovny současnosti 2024 – Ústřední knihovna Filozofické fakulty MU se stala jednou z deseti oceněných.
Vedoucí knihovny Markéta Bočková skromně tvrdí, že se jen snaží nepřekážet skvělým nápadům svých kolegyň a kolegů. Je však zřejmé, že o svůj tým pečuje po všech stránkách. „Podporujeme je v tom, aby využívali své nejsilnější stránky. A naopak, když jim něco nesedí, nenutíme je do toho," vysvětluje a dodává, že i tak kolegové přinášejí do knihovny obrovskou škálu schopností.
Na knihovnu je hrdá i děkanka Filozofické fakulty MU Irena Radová: „Nemám na mysli ani tak krásnou budovu nebo cenné tisky, ale její pracovníky, kteří jsou naším největším pokladem. Kdokoliv sem přijde, najde tu nekompromisní profesionalitu, chytrá a nečekaná řešení problémů a neustálou touhu činit knihovnu a její služby pro uživatele ještě příjemnější. Zdejšímu kolektivu jako by nikdy nedocházela energie k utváření světa k lepšímu."
Jedním z problémů, které Markéta Bočková při řízení knihovny musela vyřešit, byla možnost práce z domu, což je pro kontaktní knihovní služby nemožné. „Hledali jsme cestu, co těmto kolegům nabídnout jako kompenzaci. A víte, co nám řekli? Že chápou, že některé pozice home office umožňují a některé ne a že nic kompenzovat nechtějí." Podle ní je to jen další ukázka toho, že je její tým naprosto skvělý.
V rámci vytváření příjemného pracovního prostředí si lidé z Ústřední knihovny FF MU mohou na zahradě pěstovat zeleninu, jezdí také společně na výlety nebo jiné stmelovací akce, například na bowling. Jak ovšem doplňuje Markéta Bočková, kdo nechce, ten nemusí. „Respektujeme, že každý je nastavený jinak. Dáváme si velký pozor, aby to nevyznělo tak, že kdo se mnou nejede, není dostatečně angažovaný." Skvělé zázemí a podmínky má podle Bočkové knihovna i díky tomu, že je součástí Masarykovy univerzity.
„Knihovnice a knihovníci jsou tu nejen pro své čtenáře, ale musejí zvládat neuvěřitelnou škálu činností. Pomáhají s výběrem knížek, pořádají akce, vzdělávají, pečují o svoji komunitu," uvedla Kateřina Uhlíková z Nadace OSF, která společně s Českou spořitelnou za oceněním Bibliotheca inspirans stojí.
„Ústřední knihovna Filozofické fakulty Masarykovy univerzity je skvělá v tom, že se snaží vycházet zaměstnancům vstříc. Ať už jde o podporu jejich silných stránek a talentů, nebo snaha paní ředitelky nastavit férové pracovní prostředí pro všechny. Ocenili jsme i kultivované pracovní prostředí s možností využívat zahradu," popisuje jedna z porotkyň Bibliotheca inspirans Magdalena Větrovcová z České spořitelny.
Kateřina Uhlíková dodává, že cílem letošního ročníku Bibliotheca inspirans je šířit ty nejinspirativnější přístupy vedoucích knihoven a jejich zřizovatelů ve vztahu k zaměstnancům a že Ústřední knihovna FF Masarykovy univerzity a její vedení rozhodně inspirativní je. „V rámci letošní Bibliotheca inspirans jsme hledali inspirativní příklady mezi knihovnami a jejich zřizovateli, kteří nezapomínají pečovat také o to nejcennější – o své zaměstnance. Podporují je, vytváří komfortní podmínky pro každodenní práci a pečují o jejich duševní pohodu. Protože právě spokojené knihovnice a knihovníci dělají knihovny knihovnami," uzavírá Uhlíková.
O Bibliotheca inspirans:
Bibliotheca inspirans 2024 je ocenění pro knihovny, které promyšleně pečují o wellbeing a rozvoj svých zaměstnanců. Získalo jej celkem 9 knihoven a jedna pracovní knihovnická skupina: Knihovna Dr. Emanuela Bořického Milín, Městská knihovna Valašské Meziříčí; Místní knihovna v Černilově; Masarykova veřejná knihovna Vsetín; Městská knihovna Dobříš, příspěvková organizace; Ústřední knihovna FF Masarykovy univerzity; Knihovna ČZU (Česká zemědělská univerzita v Praze); Chomutovská knihovna, p.o.; Knihovna Ústeckého kraje; Mladý SKIP (sekce Svazu knihovníků a informačních pracovníků ČR). Všichni ocenění získali mikrogrant ve výši 10 nebo 20 tisíc korun, které využijí pro další rozvoj svých aktivit.
Nadace OSF ve spolupráci s Českou spořitelnou touto cestou podporuje knihovny, které přinášejí příklady dobré a inspirativní praxe. V roce 2025 se ocenění Bibliotheca inspirans zaměří na téma knihovny budoucnosti, tedy vzájemné propojení lidského a technologického potenciálu, který vytváří nové světy a upevňuje vztahy.
O výběru ocenění Bibliotheca inspirans 2024 rozhodla porota ve složení: Zuzana Horálková (speciální pedagožka a terapeutka, Society for All), Tomáš Jindříšek (expert v oblasti marketingové komunikace), Kateřina Jiřinová (expertka v oblasti vzdělávání, kritického myšlení a fungování komunit), Kateřina Uhlíková (koordinátorka, Nadace OSF), Magdalena Větrovcová (CSR specialistka České spořitelny), Ladislava Zbiejczuk Suchá (Katedra informačních studií a knihovnictví, Filozofická fakulta Masarykovy univerzity).