Hry odstartoval tanec v centru města

Zahájení 71Při slavnostním zahájení Mezinárodních her handicapované mládeže ve čtvrtek 20. června už slunko klesalo za obzor. Sportovci zaplnili lavičky na náměstí Svobody před pódiem, odkud už zněl hlas Dáši Trávníkové vítající nejen sportovní výpravy, ale i veřejnost, která zaplnila každý volný koutek poblíž pódia. Pro zahraniční sportovce, kteří letos přijeli do Brna z 10 evropských států, byl zajištěn moderátor tlumočící úvodní slova do angličtiny.

Hned po vystoupení Coracao de Capoeiraa, představení pořadatele akce, Nadačního fondu Emil, a partnerů přišla složit slib sportovců Jana Neručková a za rozhodčí Kateřina Kargerová.

„Hrdě a s velikou radostí prohlašujeme tyto Hry za zahájené!" zaznělo z úst paralympijských medailistů cyklisty a člena správní rady Nadačního fondu Emil Jiřího Ježka a plavce Jana Povýšila. U slavnostního ceremoniálu nechyběl ani náměstek ministryně práce a sociálních Pavel Čáslava.

Před sedmou hodinou večerníZEH 7127 se ujali slova členové kapely The Tap Tap - tělesně postižení studenti a absolventi škol pražského Jedličkova ústavu. U mluvení však nezůstali dlouho. Podium se jen otřásalo s jejich hudbou a razantností. Už při první písničce si každá druhá hlava pokyvovala a noha podupávala, po třetí písničce už se ozýval potlesk přes celé centrum Brna, na závěr museli The Tap Tap přidat ještě tři písně a roztančili tak handicapované sportovce na vozících i celé náměstí Svobody.

Hry potrvají v Brně do neděle 23. června, kdy se jednotlivé výpravy rozjedou domů. Večer předtím je ale ještě čeká závěrečný ceremoniál v Besedním domě spojený s koncertem Filharmonie Brno.

 

Plavání – sport a rehabilitace v jednom

Jako první si medaile z Her odnesli plavci. Na bazéně v areálu na Kraví hoře se jich ve čtvrtek 20. června sešlo přes stovku, největší zastoupení měla Česká republika (61) a Chorvatsko (13). Za celý den se plavalo celkem 372 individuálních startů plus štafety. Například šestnáctiletá plavkyně Petra Flekačová, která se k plavání dostala už před dvanácti lety, startovala za SK Kontakt Karlovy Vary hned sedmkrát, šest individuálů a jednu štafetu. A po vyhlášení neodcházela s prázdnou.

TIN 1589   kopieNa výkony sportovců dohlížel sbor 12 rozhodčí. O dochvilnost na startu a další organizační věci se postarali dobrovolníci z řad středoškolských studentů. „Na internetu jsem našel inzerát, že se hledají dobrovolníci na sportovní akci pro handicapované. Sám mám sestru na vozíku, tak mi to připadalo přirozené. Budu pomáhat ještě na atletice," řekl jeden z dobrovolníků Luboš Mikliš. Na bazénu jim pomáhali také zaměstnanci brněnské pobočky firmy Red Hat. „Pomáháme s kolegy plavcům do vody a z vody, hlavně tedy těm, co jsou na vozíku," přiblížil náplň dobrovolnictví Jan Horák z Red Hatu, který je letos na plaveckých závodech už podruhé.

Text: ts, red, foto: Tino Kratochvil