První české dítě „ze zkumavky" se narodilo před 41 lety
- 22. listopad 2023
Před jednačtyřiceti lety hrdinský čin, dnes běžná součást medicíny. Od 4. listopadu 1982, kdy v porodnici na Obilním trhu FN Brno přišlo na svět první české dítě „ze zkumavky", došlo v oboru reprodukční medicíny ke značnému pokroku. Asistovaná reprodukce (IVF) pomáhá každý rok s početím tisícům párů.
Začátky IVF přitom jednoduché nebyly. Profesor Ladislav Pilka, který za úspěchem stál, neměl k dispozici moderní techniku ani odborné publikace. Myšlenky na umělé oplodnění se však navzdory složitým podmínkám a neúspěšným pokusům nevzdal. Chlapec, který se díky němu a jeho týmu touto metodou v roce 1982 narodil, navíc nebylo první jenom u nás – ale v celém tehdejším východním bloku.
„V medicíně to tehdy byla obrovská událost. Za uplynulých 40 let ale došlo k velkému posunu, umělé oplodnění je dnes dostupné všem a jeho úspěšnost se výrazně zvýšila. Lidé přistupují k reprodukční medicíně jako k běžnému lékařskému oboru," popisuje Pavel Otevřel, vedoucí lékař brněnské reprodukční kliniky Reprofit a bývalý kolega profesora Pilky. „Byl to velký vizionář, pro kterého neexistovalo nic, co by se nedalo překonat. Když zjistil, že se ve Velké Británii narodilo dítě pomocí IVF, rozhodl se, že tady to půjde taky," dodává.
Léčba neplodnosti se nejprve týkala jenom žen, které měly neprůchodné vejcovody, až později začali lékaři zkoumat i kvalitu vajíček a spermií nebo poruchy ovulace. Jedním ze zásadních přelomů úspěšnosti asistované reprodukce se stalo zamrazování embryí. „Embrya se začala zamrazovat v 90. letech minulého století. Do té doby se do vejcovodů nebo dělohy přenášela všechna vzniklá embrya. Dalším důležitým milníkem IVF se stalo vpíchnutí spermií do vajíčka – tzv. metoda ICSI," dodává Otevřel.
K velkému posunu asistované reprodukce tak podle odborníků přispěly moderní technologie. „Přirovnal bych to k rozvoji automobilového průmyslu. Pořád jezdíme na pneumatikách a máme volant a pořád používáme vajíčka a spermie – zbytek je ale někde úplně jinde," popisuje předseda Sekce asistované reprodukce České gynekologicko-porodnické společnosti ČLS JEP Štěpán Machač. „Princip IVF se nezměnil. Díky lepším lékům a technice, kterou dnes máme k dispozici, však umělé oplodnění provádíme mnohem efektivněji. Brzy nám do toho navíc vstoupí umělá inteligence," doplňuje.
Problémy s neplodností má v České republice v současné době 15–20 % párů. Pomocí IVF se v tuzemsku rodí každé 30. dítě.
(sal)