Divadlo Bolka Polívky uvádí první premiéru jubilejní 30. sezóny s jevištěm jako v aréně

044  DSCF1989-Enhanced-NR foto David KonecnyPlameny vášně s postupujícím věkem možná pohasly, ale vzpomínky stále pálí... Současný britský dramatik Christopher Hampton napsal hru Oheň a popel podle novely jednoho z nejvýznamnějších maďarských spisovatelů Sándora Máraie Svíce dohořívají. Komorní příběh o přátelství, stáří a lásce patří k vrcholným dílům světové literatury 20. století. Dokonce zaujal i Miloše Formana, který zvažoval jeho filmové ztvárnění.

Inscenaci Oheň a popel jako první premiéru ve své jubilejní 30. sezoně uvede Divadlo Bolka Polívky v sobotu 18. listopadu 2023 v Dělnickém domě v Brně-Židenicích. Režie se ujal Roman Polák, který se řadí k vůdčím osobnostem česko-slovenského divadla již po několik dekád. V hlavních rolích se představí Martin Huba a Jiří Dvořák, ve vedlejších pak Drahomíra Hofmanová, Kristýna Štarhová nebo Wlasta Laura. „Přál bych každému, aby mohl být na první čtené zkoušce tohoto představení. Kolem stolu naši vzácní hosté v čele s režisérem. Velikáni, nenapodobitelní, výjimeční, skvělí herci i herečky, které doplňují dramaturg Vladimír Procházka, skladatel David Rotter, scénograf Jaroslav Milfajt. A my z našeho divadla. Obdařeni štěstím, že jsme je mohli sezvat, shromáždit, uhostit. A sledovat, jak vzniká z Ohně a popela démant. Řečeno s klasikem: Nedivte se, prosím vás. V takové krásné společnosti," říká Bolek Polívka.

Oheň a popel hraje Martin Huba s Dušanem Jamrichem pod028  DSCF2619-Enhanced-NR foto David Konecny názvem Popol a vášeň ve Slovenském národním divadle už 17 let. „Za tu dobu si titul našel své diváky, kteří se přicházejí poněkolikáté ponořit do meandrů Máraiova a Hamptonova textu. Zažívají dobrodružství slova, myšlenek, pocitů, racionality i záchvěvy iracionality. Inscenace v Divadle Bolka Polívky však dostala odlišný design, proměnily se scéna, kostýmy i hudba a kromě Martina Huby také obsazení. Přesto věřím, že zapůsobí stejně silně, byť bude jiná než ta v Bratislavě," dodává Roman Polák.

Neobvyklé je především řešení samotné scény, kterou Jaroslav Milfajt situoval doprostřed hlediště. Ta tak umožňuje divákům ocitnout se fyzicky v těsné blízkosti hlavních hrdinů a prožít s nimi jejich drama hlubokého citu a dávné zrady.

V opravdovém dramatu jde o život vždycky a jeho hrdinové jsou často extrémní. Rovněž Henrik a Konrád takoví bezpochyby jsou a na pouti za skutečností svých životů zvažují a zároveň demonstrují paradoxy naší existence. Oni dva k jakémusi závěru došli. I ten ale končí otazníkem...

Přijďte se podívat do Divadla Bolka Polívky.

Premiéra 18. listopadu 2023.

Reprízy jsou na programu:
19. 11. 2023
29. 11. 2023
30. 11. 2023
18. 12. 2023
19. 12. 2023
20. 12. 2023
30. 1. 2024
31. 1. 2024

Hraje se v Dělnickém domě v Brně-Židenicích.


Oheň a popel

autoři:
britský dramatik Christopher Hampton (podle novely maďarského spisovatele Sándora Máraie Svíce dohořívají)
překlad do slovenštiny - Dana Silbiger-Sliuková
překlad do češtiny - Jitka Scoffin

inscenátoři:
režie: Roman Polák
dramaturg: Vladimír Procházka
scénograf: Jaroslav Milfajt
hudba: David Rotter
kostýmy: Katarína Hollá
produkce: Kristýna Nováková, Simona Kostrhunová

obsazení:
Henrik - Martin Huba
Konrád - Jiří Dvořák
Nini - Drahomíra Hofmanová
Kristína - Kristýna Štarhová / Wlasta Laura

 

(dbp, foto: David Konečný)