Vánoční strom přijede na náměstí Svobody opět z lesa

stromNepostradatelným symbolem Brněnských Vánoc je již 99 let Vánoční strom republiky. I letos, jako je dlouholetou tradicí, připutuje na náměstí Svobody z lesa kousek od Bílovic nad Svitavou. Na cestu bude vypraven od Myslivny Lišky Bystroušky 16. listopadu 

Brněnský vánoční strom je nositelem dlouholeté tradice. Úplně poprvé byl na náměstí Svobody vztyčen v roce 1924 na popud spisovatele Rudolfa Těsnohlídka. Byl dokonce prvním veřejným vánočním stromem na českých náměstích a pravděpodobně i ve střední Evropě a už tehdy přijel z bílovického polesí, kde byla roku 1919 na sněhu nalezena odložená malá holčička, kterou spisovatel se svými přáteli zachránil. „Tuto tradici dodržujeme dodnes. Nejen, že strom pochází přímo z lesů z okolí Bílovic nad Svitavou, ale od dob Těsnohlídka pomáhá dětem dobročinná sbírka. Již řadu let pod ním najdete v době adventu pokladničku Českého červeného kříže," uvedla Jana Janulíková, ředitelka TIC BRNO a dodává: „Svoboďák nebo Zelňák? Je rozdíl, jestli strom pochází z lesa nebo ze zahrady, jako je tomu u vánočního stromu na Zelném trhu. Proto je ten na Svoboďáku vždy 2. nejhezčí v Brně, pro nás ale vždy byl, je a bude tím prvním."

Vánočním stromem pro Brno je letos jedle bělokorá. Městu strom tradičně věnuje Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny Mendelovy univerzity v Brně. Strom roste směrem na Olomučany u Blanska, je vysoký 18 metrů, koruna má v nejširším místě přibližně 8 metrů. Po usazení na náměstí bude čnít do výšky 16 metrů. Stáří stromu lesníci odhadují na 50 let. Již po 34. převoz stromu zajišťuje Český červený kříž.

U vánočních stromů do měst je kladen důraz na souměrnou pyramidální korunu s co nejširší základnou a hustým olistěním. V případě stromů rostoucích v lese je ale obtížné takové souměrnosti docílit a mnohem důležitější je jeho příběh než vzhled. „Lidé neustále striktně trvají na tom, aby vánoční strom byl dokonale rovný, nechyběla mu žádná větev, zkrátka aby byl bez jediné chybičky. Možná je na čase zaměřit se víc na krásu přirozenosti a příběh stromu, uvědomit si, čím vším prošel, čemu odolal, když rostl desítky let v lese, v přirozeném prostředí. To se nedá říct o stromcích vypěstovaných například na plantážích v Dánsku, které pak mimo jiné míří na vánoční trhy i do České republiky," vysvětluje Lumír Dobrovolný ze Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny.

A na co se můžete těšit, přijdete-li vánoční strom vyprovodit? „Převoz stromu jsme tentokrát kvůli oslavám Sametové revoluce přesunuli již na čtvrtek 16. listopadu. Program začne v Bílovicích nad Svitavou u Myslivny Lišky Bystroušky v 16.00 předáním stromu a slavnostními proslovy, následovat bude kulturní program. Společně s představiteli města Brna zasadíme další sazeničky stromků, aby byl les stále obnovován," uvádí starosta Bílovic nad Svitavou Miroslav Boháček. Do centra Brna na náměstí Svobody se strom dostane později večer, bude upevněn a slavnostní rozsvícení a zahájení Brněnských Vánoc pak proběhne v pátek 24. listopadu. Letos s tancem na zdi domu!

 

Program převozu vánočního stromu:

16:00
Slavnostní proslovy
Vystoupení Dětského folklórního sboru Bystrouška a dětí z Dětského domova Dagmar
Sázení nových stromků

17:00
Rozloučení se stromem
Slavnostní fanfára – trubači ŠLP Masarykův les Křtiny

Text a foto: Archiv TIC BRNO