Herci MdB opanují muzikálovou kategorii Cen Thálie 2023

mdbPo předchozích úspěšných letech také letos pro Městské divadlo Brno pokračují divadelní „žně" v rámci počtu nominací umělců na významnou výroční divadelní Cenu Thálie. Tentokrát herci MDB co do počtu nominací naprosto ovládli kategorii „Muzikál, opereta a jiné hudebnědramatické žánry", v níž obdrželi rovnou dvě užší, a dokonce čtyři širší nominace.

Užší nominace na Cenu Thálie 2023

V užší nominaci ve zmíněné kategorii se ocitá herec Libor Matouš, a to díky perfektnímu ztvárnění titulní role mladého Roba Colea v muzikálu Medicus (režie: Stanislav Moša).

Oficiální odůvodnění muzikálové poroty Cen Thálie:
„Libor Matouš se od počátku svého angažmá stal jednou z výrazných tváří nejmladší herecké generace Městského divadla Brno. Zatím největší příležitost dostal v hlavních mužských rolích muzikálů Devět křížů a Medicus. Nominaci získal právě za druhý jmenovaný titul, v němž skvěle ztvárnil dospělého ranhojiče Roba Colea. Propůjčil mu nejen své charisma, ale zejména osobité pěvecké a herecké uchopení postavy. Náročný pěvecký part zvládl s přehledem, postavu nepojal jako lacině líbivou. Zpívá a hraje neokázale, lehce. V roli, která jako by mu byla šita přímo na tělo, si podmanil nejen muzikálové publikum, ale zaujal také řadu divadelních kritiků a publicistů."

Tím však v dané kategorii ještě nekončíme. Rovněž v mužské muzikálové sekci totiž v užší nominaci dělá Liborovi společnost jeho kolega, herec Milan Němec, jenž se tu objevuje za své famózní pojetí kruté Ředitelky Trunchbullové v muzikálu Matilda (režie: Petr Gazdík).

Oficiální odůvodnění muzikálové poroty Cen Thálie:
„Milan Němec patří k dlouholetým oporám Městského divadla Brno, na jehož jevištích ztvárnil v uplynulých letech celou plejádu pozoruhodných rolí. Ve svém širokém hereckém rejstříku si ale vždy dokáže mimořádně užít převlekové úlohy až směšně zlých žen – v minulosti taková byla Macecha ve Sněhurce, nyní Ředitelka Trunchbullová v Matildě. S výrazným líčením a obrovskými prsy jakoby mizí Němcova přirozená dobrotivost. Děti i své podřízené dokáže jako bývalá atletka a stará panna týrat s gustem sadistického labužníka. Němec je coby despotická mrcha nádherně odpudivý, vyvolává salvy smíchu, ale i mrazení v zádech, ladným saltem přes švédskou bednu šokuje. Výjimečná kreace!"


Širší nominace na Cenu Thálie 2023

Herecká asociace dále vyzdvihla neopomenutelné výkony hned čtyř herců z řad Městského divadla Brno, kteří se protentokrát v kategorii „Muzikál, opereta a jiné hudebnědramatické žánry" sice dostali jen do širších nominací, a tak nyní neaspirují přímo na vítězství, i přesto se ovšem bezesporu jedná o opravdu jedinečný úspěch, který si bezpochyby zaslouží pozornost a respekt.

Svou loňskou širší nominaci v oblasti muzikálu si letos zopakuje herec Lukáš Janota, který tentokrát odborné kruhy uchvátil coby nejrůznější dobrodružné příběhy milující obchodní cestující Edward Bloom v mystickém muzikálu Velká ryba (Big Fish) (režie: Stanislav Moša), s nímž se v průběhu představení smějeme, jemuž se divíme, jehož obdivujeme a s nímž taky pláčeme.
Inscenaci kraluje od počátku až do samotného závěru, znamenitě rozlišuje vnitřní i fyzickou výbavu dospívajícího kluka, zralého muže či umírajícího starce. Jedná se o ve všech ohledech propracovaný a efektní herecký výkon, který ctí všechny zákonitosti soudobého hudebního divadla.

Nováčkem na poli Thálií není ani herečka Kristýna Daňhelová, která si po loňské užší nominaci na své konto úspěchů letos přičítá širší nominaci za ztvárnění vesnické dívky Elišky v původním historickém muzikálu Devět křížů (režie: Petr Gazdík).
Právě její zrovna do dospělosti rozpuklá Eliška se stává hlavním objektem, kolem kterého se všechno točí. Je plná nadšení, energie, očekávání, touhy po lásce i jejím naplnění, vykazuje nesmírně sympatický názor na veškeré záležitosti týkající se života, bravurně zpívá a je dokonalá v pojetí scén komických, milostných i krajně dramatických.

V širší nominaci na prestižní Cenu Thálie se právem ocitá i mladinká Karolina Kabele za svůj fenomenální výkon, který podává v titulní roli nadmíru talentované a sečtělé prvňačky Matildy ve stejnojmenném kouzelném rodinném muzikálu (režie: Petr Gazdík).
Udělená nominace budiž jasným důkazem, že nadmíru talentovaná je nejen muzikálová Matilda Wormwoodová, ale i její představitelka, která suverénně hraje, zpívá i tančí, jednoznačně „vládne" všem situacím a stává se tak zcela správně základní dominantou celého magického příběhu.

Pozornosti poroty Herecké asociace neušel ani excelentní výkon herečky Esther Mertové v roli odvážné dívky Mary Cullenové, osudové lásky Roba Jeremyho Colea, v již výše zmiňovaném výpravném muzikálu Medicus (režie: Stanislav Moša) podle bestselleru Ranhojič Noaha Gordona.
Svou roli statečné Skotky vybavuje razantní přímostí i uchvacující něhou. Své mimořádné pěvecké party zvládá realizovat se záviděníhodnou dokonalostí a její sólová píseň Před Šáhovou ložnicí zvedá vždy diváky ze sedadel.

Letos se budou Ceny Thálie udělovat již potřicáté, přičemž výsledky tohoto jubilejního 30. ročníku budou oficiálně vyhlášeny v sobotu 30. září od 20.00 hodin v historické budově pražského Národního divadla a v přímém přenosu na ČT1. Všem výše uvedeným již nyní bez ohledu na konečný výsledek blahopřejeme, neboť i samotná nominace je obrovským úspěchem!