Počet skautek a skautů na jižní Moravě opět vzrostl

skautNa jižní Moravě za poslední rok opět vzrostl počet skautek a skautů. Aktuálně se tak ke skautským hodnotám v Jihomoravském kraji hlásí 11 871 lidí, což je o 427 více než loni. V řadě jihomoravských obcí je zájem o skauting setrvale vysoký. Mnoho oddílů hlásí úplné naplnění kapacit a pro nové zájemce vytváří čekací listiny. Jiné oddíly či střediska situaci řeší dělením.

Jen za letošní rok tak na jihu Moravy vznikla dvě nová skautská střediska. Jedním z nich je přístav vodních skautů v Lulči, který se oddělil od střediska ve Vyškově, druhým pak středisko v Rosicích u Brna, které se oddělilo od střediska ve Vranovicích.

Vedoucí nového střediska v Rosicích Petr Sůkal, jeho manželka Kateřina a jejich kamarádka Barbora Janková se skautingu věnují velkou část svého života – nejdříve v Břeclavi, později ve Vranovicích. Když se ale před deseti lety přestěhovali do Rosic u Brna, žádní skauti zde tou dobou nebyli. Rozhodli se proto, že zde založí nový oddíl. Již v té době v nich ale zrála myšlenka, že by bylo pěkné, kdyby z něj později vzniklo oddílů několik a oni si tak mohli založit skautské středisko. Vzhledem k nízkému počtu členů to ale zpočátku zůstávalo pouhou představou.

Situace se nicméně postupem času měnila a zájem o skauting ve městě rostl. V současné době tak lze v Rosicích napočítat více než 80 skautek a skautů. "Situace nabrala na obrátkách zhruba před třemi lety, kdy nám konečně dorostla generace nových vedoucích, kteří do oddílu začali chodit jako děti v době, kdy jsme ho zakládali," líčí Petr Sůkal a dodává, že dokonce museli začít řešit nové prostory, kde by se mohli scházet. "Doteď jsme totiž měli k dispozici místnost na místní faře, ale ta nám postupně přestala kapacitně stačit. V současné době se tak chystáme na opravy staršího domu, který jsme pro tento účel dlouhodobě pronajali." Rekonstrukci plánují především svépomocí a finanční podporu zatím shání, kde se dá.

Klíčová je pro ně především spolupráce s vedením města, které jim letos poskytlo dotaci zhruba ve výši 190 tisíc korun, mimo jiné na první etapu oprav domu. Právě místní středisko je tak jedním z dobrých příkladů toho, že skautingu se často daří velmi dobře tam, kde má podporu v místní samosprávě, tedy obce či kraje. Zásadním způsobem totiž mohou pomoci oddílům k dobrému zázemí – klubovnám pro pravidelnou a základnám pro víkendovou činnost a vzdělávací kurzy.

Skauting stojí po celou svou více než stoletou historii na unikátní Skautské výchovné metodě. Mezi její principy patří například, že staví výchovu na hodnotách, využívá učení zkušeností nebo že kluci a holky fungují v menších týmech, v nichž rozvíjí schopnost spolupráce i vzájemné domluvy. Skauti se také aktivně zajímají o své okolí a pravidelně se zapojují do snah zlepšovat svět kolem sebe.

V tomto ohledu se skauti a skautky z jižní Moravy v současné době především zapojují do koordinace skautské sbírky výhřevných svíček (a materiálu na jejich výrobu), které ve spolupráci se Skautským institutem v Brně a brněnským ženským vzdělávacím spolkem Vesna doručují do válkou zasažené Ukrajiny. Sbírka prozatím trvá do 7. března a veškeré informace k jejímu konání je možné najít zde: https://www.skaut.cz/svickyproukrajinu

(Klára Smejkal, foto: Veronika Ošlejšková)