Záchranářům přibylo práce, i když covid odezněl

zzs jmk 21Přestože po ústupu pandemie covidu jihomoravští záchranáři očekávali zklidnění situace, statistika za loňský rok naopak potvrdila nárůst výjezdů o sedm procent. Celkem na dispečinku záchranky přijali 276 268 tísňových volání., bezmála o pěti více než v roce 2021.

Pacientů ošetřili 99 689, předloni jich bylo 93 769. Výjezdů zaznamenali 110 178, (v roce 2021 to bylo 102 859). Což je ale počet bez tzv. sekundárů, tedy transportů mezi zdravotnickými zařízeními. Pokud bychom přičetli i toto číslo, pak je výsledek skutečně vysoký: 113 883 za 365 dní. Událostí, tedy případů, kdy na místě bylo potřeba více sanitek a ošetřeno mohlo být i více než jeden pacient, bylo vloni 98 584, v roce 2021 pak 92 729.

„O navýšení objemu naší práce svědčí rovněž zvýšení počtu posádek. Vloni jsme denně měli pro celý kraj v provozu 55 skupin, o rok dřív jich stačilo o osm méně," upřesnila mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová. Počet základen zůstal stejný (23 včetně LZS), to se ovšem v tomto roce změní, v průběhu prvního pololetí zahájí provoz nové stanoviště v Miroslavi na Znojemsku.

Stejně jako v předchozích letech vyrážely posádky nejčastěji k pacientům s interními a neurologickými diagnózami, konkrétně šlo především o bolesti na hrudi, dušnost či kolapsy. Ošetřovali úrazy, včetně těch, které vznikly důsledkem dopravních nehod. Pomáhali také při porodech. Přibližně polovina výjezdů směřovala stejně jako v uplynulých letech do města Brna a nejčastějšími pacienty byli senioři.

„Ve všech směrech evidujeme navýšení, a to například i v souvislosti s dětskými pacienty. V uplynulém roce jsme jich ošetřili 8 147, přitom v roce 2020 a 2021 to bylo přibližně 5 500. Ta nižší čísla zřejmě odpovídají utlumení aktivit v době covidové epidemie. Naopak v loňském počtu se nejspíš odrazila vlna respiračních onemocnění, nedostatek antipyretik na trhu a také fakt, že nám do péče přibyly ukrajinské děti. Byl to tedy opět náročný rok. Obrovský nápor jsme pocítili obzvlášť k jeho konci. Počty se pohybovaly vysoko nad průměrem, evidovali jsme běžně 350 událostí za den. Všem svým kolegům děkuji za to, jak uplynulých dvanáct měsíců zvládli," říká ředitelka jihomoravské záchranky Hana Albrechtová.
„Pokles zaznamenali pouze v kolonce „infarkt", ošetřili jsme 845 proti 879 pacientům za rok 2021," dodala Bothová.
O dobrém trendu bohužel nesvědčí ani údaje, pokud jde o poškození zdraví po požití návykových látek, jako jsou drogy či alkohol. Zde je nárůst z čísla 2 429 na 2 665. A stejně tak u pacientů s psychózami: v roce 2021 jich záchranáři měli v péči 4 668, pak minulý rok už 4 923 a patřili k nim i mladiství a děti.

Vrtulník v loňském roce vzlétnul v 861 případech, z toho nočních akcí bylo 184. Ve 111 případech se jednalo o výpomoc jinému kraji. Důvodem vzletu byl předpoklad směřování pacientů k tzv. centrové péči (traumacentra, kardiocentra či popáleninová centra), nedostupnost pozemní výjezdové skupiny a dále například špatně přístupný terén či potřeba šetrného transportu. Bez zajímavosti není ani práce Týmu specializovaných činností. Od září 2022, kdy zahájil nonstop provoz, eviduje 92 událostí. Jedná se o výjezdy velkokapacitní sanitky a také speciálního vozu určeného pro převoz tzv. bariatriků, tedy pacientů s výraznou nadváhou. Tým inspektorů provozu se kromě jiného věnuje i převozu orgánů a transplantačního týmu, v rámci této činnosti uskutečnil v roce 2022 sedm desítek těchto výjezdů.

„Nárůst počtu událostí se netýká jen nás, pociťují jej i ostatní záchranné služby napříč republikou. Podle mého názoru není východiskem neustálé zvyšování počtu posádek, ale vzniká tu spíš potřeba zamyslet se nad systémovým řešením," shrnula Hana Albrechtová.

(sal)
Foto: M. Shcmerková, MMB