Vánoční svátky byly ve znamení vysokého počtu výjezdů

zzsA nejde jen o svátky, jedná se o trend posledních týdnů, kdy se počty výjezdů zdravotnické záchranné služby pohybují prakticky neustále v rozmezí 320 až 350, přičemž jejichž průměrný počet je 290. Výjimkou nebyly ani sváteční dny. Důvodů tohoto nárůstu je zřejmě více, patří k nim jednak vlna respiračních onemocnění, která postihla populaci. Dále svoji roli sehrálo náledí a úrazy chodců, ale počty volání na tísňovou linku ZZS se navýšily pravděpodobně také v důsledku nedostatku léků proti horečce na našem trhu.

Struktura výjezdů v době svátků tedy byla velmi podobná: kolapsy či vysoké horečky související právě s respiračními onemocněními, dále bolesti na hrudi či úrazy. Rovněž se přidaly události související s oslavami svátků, tedy bolesti břicha způsobené přejedením, otravy alkoholem, a to bohužel i u mladistvých.

Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje proto doporučuje pár rad, platných nejen pro sváteční dny... S jídlem a pitím alkoholických nápojů to nepřehánějte, přemíra především alkoholu může mít i vážné následky. A pokud už se rozhodnete manipulovat s pyrotechnikou, pak postupujte podle návodu a dávejte pozor nejen na sebe, ale i na okolí, které vaší činnosti bude přihlížet. Především pak na děti... 

(zzs jmk)