Kuřáci, zajděte si na vyšetření, vyzývají pneumologové

cigarettes-g7d7052bba 1920Ani v rozvolněném létě by kuřáci neměli zapomínat na své zdraví. Vybízejí je k tomu jihomoravští a brněnští plicní lékaři. Vyzývají k preventivní kontrole plic kuřáků v rámci programu časného záchytu rakoviny plic. Týká se to lidí mezi 55. a 74. rokem, kteří kouří buď po dobu 20 let asi 20 cigaret denně, nebo 10 let kolem 40 cigaret za den. Nádor plic se totiž u kuřáků v drtivé většině případů podaří objevit pozdě, kdy už nejde léčbou ovlivnit. To by měl změnit právě preventivní program. K vyšetření vyzývají pneumologové z regionu u příležitosti Světového dne rakoviny plic, který připadá na 1. srpna.

„Plicní karcinom je onemocnění, které když se objeví na rentgenu nebo se projeví klinickými potížemi, tak už může být pozdě. Pacienty je proto nutné vyšetřit včas a zachytit nádor ve fázi, kdy jej lze efektivně léčit," říká MUDr. Andrea Molnárová z Plicní ambulance PneumoA2 s.r.o. v Břeclavi. „Ve spolupráci s praktiky se proto snažíme co nejvíce pacientů z rizikové skupiny motivovat k preventivnímu vyšetření, které by nám v případě nálezu pomohlo s rakovinou včas a účinně bojovat," vysvětluje. Samotné vyšetření je podle MUDr. Molnárové naprosto bezbolestné – pacient v plicní ambulanci absolvuje rentgen a spirometrické vyšetření, následně od lékaře dostane žádanku na nízkodávkové CT. Na to už musí dorazit na akreditované radiologické pracoviště, v Jihomoravském kraji například v brněnské Fakultní nemocnici Bohunice nebo v Masarykově onkologickém ústavu.

Každý rok v Česku onemocní přibližně 6 500 lidí a asi 5 400 na karcinom plic zemře. „Rakovina plic je nemoc, která zabije drtivou většinu z těch, u nichž se objeví. Zákeřnost nemoci spočívá v jejím ‚tichém' postupu, nebolí a lidé s už jasnými příznaky k nám přicházejí pozdě. V 85 % případů již nelze nádor operativně odstranit. Osm z deseti nemocných tak umírá zbytečně," vysvětluje prof. MUDr. Martina Koziar Vašáková, Ph.D., předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti (ČPFS) ČLS JEP. Jihomoravský kraj je sice podle dat z roku 2018 regionem s druhým nejnižším výskytem rakoviny plic v ČR, přesto odborníci vidí velký prostor pro zlepšení.

„Cílem programu včasného záchytu je objevit nádor ve fázi, kdy je ještě operovatelný a můžeme jej zcela odstranit. Takových je v současnosti asi 15 %, doufáme však, že by se toto číslo díky programu mohlo zvednout až na 50 %," říká MUDr. Marcela Koudelková z Národního screeningového centra (NSC) ÚZIS ČR. To koordinuje celý program a spolupráci praktických lékařů, pneumologů a radiologů.

„Zatím pozorujeme značnou ochotu pacientů zapojit se do programu. A i když přijdou z vyšetření s negativním výsledkem, snažíme se je odradit od dalšího kouření. To už je pro řadu z nich výrazně složitější," říká prim. MUDr. Ivana Čierná Peterová, předsedkyně Sekce ambulantních pneumologů ČPFS. Co přesně ty, kteří se zařadí do programu, čeká, ukazují plicní lékaři ve videu, které je na webu https://prevenceproplice.cz. Na něm jsou k dispozici veškeré informace o programu – jak pro pacienty, tak pro lékaře.