Zemřela herečka Libuše Billová

Libuše BillováVe věku 87 let zemřela 22. září 2021 herečka Městského divadla Brno Libuše Billová. Herectví studovala na JAMU v letech 1952–1956 a jejími spolužáky byli Ladislav Lakomý, Jaroslav Dufek, Josef Somr či Bořivoj Navrátil. Po letech vzpomínala: „Absolvovala jsem JAMU rolí paní Alvingové v Ibsenových Strašidlech a od té doby se datuje i má celoživotní touha podívat se do Skandinávie. Tenhle velký sen se mi splnil až po třiceti letech, v roce 1986. Jela jsem tam se Sportturistem. Ve svých dvaapadesáti letech jsem se učila stavět stan a spala jsem v něm až za polárním kruhem..."

Herecké začátky Billové jsou spojeny s Těšínským divadlem, kam po studiích zamířila (jak tehdy bývalo zvykem) na „umístěnku" a strávila tam dvě sezóny. Roku 1958 se vrátila do Brna a nastoupila angažmá v Divadle bratří Mrštíků, kterému zůstala věrná celý svůj profesní život. Patřila k té části hereckého souboru DbM, který si již na počátku 60. let vydobyl značnou diváckou oblibu. Podstatnými rolemi jejího závěrečného tvůrčího období byla Babička v Povídkách z Vídeňského lesa (1995), Paní Hradská v muzikálu My Fair Lady (ze Zelňáku) (1999) či Baba v Koločavě (2001). S Městským divadlem Brno se rozloučila rolí Převorky kláštera v muzikálové baladě Markéta Lazarová (2007).
Značnou část svého profesního života spojila také s televizní tvorbou – hrála téměř ve dvaceti filmech a seriálech jako Detektiv Martin Tomsa, Četnické humoresky či Černá sanitka.

Významnou součástí její herecké činnosti byla práce pro dabing (lítala jsem z rádia do dabingu a nazpět, vzpomínala), za niž byla roku 2006 oceněna Cenou Františka Filipovského za celoživotní mistrovství. Její zřejmě nejznámější dabingovou rolí byla Gábi v populárním maďarském seriálu Smolíkovi.

Jejím mnohaletým životním partnerem byl herecký kolega Maxmilián Hornyš.

Libuše Billová byla známá nejen pro svůj svérázně drsný ženský šarm, velký vnitřní přetlak a temperamentní razanci, ale také příznačně charakteristickou potřebu hledat ve svých rolích lidský rub i líc. Na otázku, zda by při možnosti volit ještě jednou svou životní dráhu znovu zvolila herectví, odpověděla v roce 1997 pro časopis Dokořán: Nikdy bych si nebyla uměla představit, jak je to náročné. Tahle profese chce celého člověka a já jsem se jí dala ráda...