Podoba vodního prvku na Dominikánském náměstí je známa

domArchitektonicko-výtvarná otevřená jednofázová projektová soutěž o návrh „Vodní prvek na Dominikánském náměstí v Brně" zná svého vítěze. Rada města Brna potvrdila stanovisko poroty, která jako nejvhodnější vybrala návrh Tomáše Pavlackého a Ing. arch. Michaela Gabriela. Celkem bylo oceněno pět návrhů, z nichž tři se umístily na třetím místě. Autoři si celkem rozdělí 450 tisíc korun.

„Soutěž o návrh na ztvárnění vodního prvku na Dominikánském náměstí jsme na Radě města Brna schválili už před dvěma lety. Naším cílem bylo a stále je oživit zrekonstruované náměstí, které se stalo místem setkávání Brňanů a v létě také místem odpočinku díky lehátkům a kamenným lavicím. Právě v prostoru mezi nimi a čtyřmi platany bude v budoucnu vodní prvek umístěn," sdělila primátorka města Markéta Vaňková.

Rada města Brna zřídila osmnáctičlennou porotu (řádní členové a náhradníci) na své schůzi dne 25. listopadu 2020, následné ustavující zasedání poroty se konalo 18. února 2021. Samotná soutěž byla vyhlášena dne 17. března letošního roku.

„Celkem se do soutěže přihlásilo 53 návrhů, z nichž porota vybírala nejvhodnější. Posuzovala se kreativita, originalita a celková úroveň řešení, což mělo největší váhu, dále se hodnotila také vhodnost začlenění díla do určeného prostoru. Vítězný návrh symbolizující potrubí s nekonečnou perspektivou je pro mne navíc zdařilým odkazem na tzv. ‚kouřící trubky' neboli výfuky teplárenského parovodního potrubí, kterých byly po Brně desítky, ale s přestavbou teplárenské soustavy na horkovodní z veřejného prostoru postupně mizí," popsal náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Na základě bodového hodnocení stanovila porota pořadí návrhů následovně:
• 1. místo: Tomáš Pavlacký a Ing. arch. Michael Gabriel
• 2. místo: Mgr. A. Miroslav Jakubčík
• 3. místo:
o akad. sochař Martin Zet a Ing. arch. Adam Zet
o MgA. Pavel Hošek
o MgA. Ing. arch. Ondřej Bělica a Ing. arch. Martin Blažek

Na základě výsledků hodnocení poroty udělí zadavatel, tedy Rada města Brna, odměny autorům vítězných návrhů ve výši 450 tisíc korun. Autoři nejvhodnějšího ztvárnění obdrží 180 tisíc korun, autor na druhém místě 150 tisíc korun a autoři trojice návrhů na pomyslném třetím místě získají po 40 tisících korun. Tato celková suma se odečte z předpokládané hodnoty veřejné zakázky na vodní prvek, na samotnou realizaci tak zbývá 7,55 milionů korun.

„Odborná část poroty spolu s politickými zástupci hledali konsenzuální výběr, který by reflektoval výtvarné kvality i představu dalšího využívání náměstí. Všichni členové poroty věnovali soutěži maximum pozornosti a zájmu a do nejužšího výběru postoupily nejlepší návrhy, které reprezentovaly odlišné přístupy: minimalismus, figurální realizaci, geometrickou abstrakci a dekorativní postmodernu. Vítězný návrh byl i mým favoritem. Vychází z geometrické abstrakce, objekty tří kuželů připomínají vyústění potrubí jakoby z nekonečné perspektivy a tím vlastně porušují geometrii a lámou prostor. Jelikož náměstí je průchozí ze všech stran, bude realizace z každého úhlu pohledu nabízet jiný vizuální dojem či efekt," doplnila Monika Lukášová Spilková, předsedkyně Komise kulturní Rady města Brna.

Radní dnes zároveň vzali na vědomí, že bude zahájeno jednací řízení na realizaci vodního prvku v souladu se soutěžními podmínkami. Zadavatel soutěže tak musí nyní vyzvat k jednání účastníka, jehož návrh se umístil první v pořadí, a tedy na nejvýše oceněném místě. Pokud se zadavatel v rámci jednacího řízení bez uveřejnění s tímto účastníkem nedohodne na podmínkách uzavření smlouvy, vyzve k jednání účastníka, který se umístil jako druhý v pořadí. Pokud se ani s ním nedohodne, vyzve účastníky, kteří se umístili jako třetí v pořadí.