Mláďata nestorů, vazů i loriů – úspěšný papouščí rok v Zoo Brno

zooBrněnská zoologická zahrada chová v současné době celkem 15 druhů papoušků a od začátku letošního roku se sedmi z nich podařilo odchovat mláďata. Je to v tomto ohledu nejúspěšnější sezóna za posledních deset let. Kromě únorových nestorů kea je to například vaza velký nebo latam vlaštovčí. Všechna ptáčata již mohou návštěvníci vidět v expozicích.

„Papoušky nestory kea u nás chováme od roku 2000. Pokusy o páření a hnízdění u nich probíhaly sice už v minulých letech, ale teprve letos jsme se dočkali," říká brněnský kurátor ptáků Petr Suvorov. K druhům, které v Zoo Brno odchovávají každoročně od roku 2018, patří vaza velký, jehož domovinou je Madagaskar. Letos se narodila dvě mláďata. Ta z předcházejících let dnes najdete v zoo v Košicích, Sosto, Zagrebu a Singapore. Vaza velký je celočerný papoušek, jehož samice jsou dominantní, velmi temperamentní a páří se až s deseti samci. „Typické pro tento druh je, že v průběhu hnízdní sezóny samicím pelichá hlava až na kůži a samci naopak pelichají po těle, takže na pohled vypadají velmi neatraktivně. Oproti tomu zvukové projevy hejna vazů jsou obzvláště v době hnízdění velmi výrazné," dodává Suvorov.

V přírodě kriticky ohroženým druhem papouška je latam vlaštovčí, kterého v Zoo Brno chovají od roku 2019 a pochází z Austrálie. Celkem tu jsou tři rodičovské páry a pět letošních mláďat. „Radost máme také ze tří mláďat papoušků Alexandřiných. Aktuálně žije v devíti evropských zoologických zahradách pouze 72 zvířat, většina ptáků je v soukromých chovech. Populace ve volné přírodě jsou klasifikovány jako ´téměř ohrožené´," dodává Petr Suvorov.

A ještě jedna mláďata si určitě nenechejte ujít: k vidění v expozici už jsou v červnu narození levhartí kluci.