Brno v čase koronavirové epidemie

Clipboard04Prázdninové jízdní řády autobusů a trolejbusů, zavřené dveře u řidiče, dezinfekce vozů na konečných stanicích, ale také povinná ochrana obličeje při jízdě městskou hromadnou dopravou. To jsou jen některá z důležitých opatření, která přijal po vyhlášení nouzového stavu a omezení pohybu osob dopravní podnik v souladu s dalšími pravidly přijatými v Brně. Trvat budou do odvolání.

„Chovejme se k sobě prosím ohleduplně a zodpovědně," vyzvala primátorka města Brna Markéta Vaňková.

„K přechodu na prázdninové jízdní řády jsme byli nuceni přistoupit hlavně z personálních důvodů. Potýkáme se zejména s tím, že naši řidiči přechází na OČR kvůli péči o své děti, postrádáme i brigádníky, kterými běžně doplňujeme služby," uvedl generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.


Vedení města myslí na seniory

Od středy 18. března město přerušilo službu oblíbeného Seniorbusu, vozidla ale ladem nezůstala. Využita byla pro rozvoz nákupů základních potravin, hygienických potřeb či léků především pro seniory spolu s desítkou automobilů, které na základě dohody městu poskytla Škoda Auto DigiLab. Také provoz této mimořádné „flotily" zastřešil dopravní podnik. Ošetřování dětí nebo nutnost karantény
oslabily personálně také například Teplárny Brno. „Abychom zajistili plynulý provoz našich provozů, přijali jsme přísná vnitřní opatření, která se týkají našich zaměstnanců. Nadále však zabezpečujeme dodávky tepla a teplé vody v plném rozsahu. Také naše Havarijní služba stále pokrývá všechny požadavky," ujistil generální ředitel společnosti Petr Fajmon. V nepřetržitém provozu funguje i dispečink Technických sítí Brno, v pohotovosti jsou i zaměstnanci Brněnských komunikací. Naplno fungují také jihomoravští záchranáři a jejich Biohazard tým. „Tato posádka ve speciálních ochranných pomůckách po konzultaci s hygienikem určeného pacienta ošetří a transportuje do nemocnice," popsala mluvčí jihomoravské záchranky Michaela Bothová. Ta také poděkovala všem, kteří záchranářům projevují podporu, ať už voňavými buchtami nebo děkovným transparentem na plotu.


Namísto kostýmů roušky

Divadla, muzea, galerie a další kulturní organizace zastavily vzhledem k opatřením svoji veřejnou produkci. Přesto například divadelníci nezahálejí – nejen v krejčovnách Městského divadla Brno se vrhli na šití roušek. „Stovky jsme jich už předali Magistrátu města Brna a dodávat budeme i nadále," uvedla mluvčí MdB Kateřina Vižďová. Dobrovolníci se sdružují i neformálně, například na facebookové platformě s názvem Dobro v době korony.


Probouzejí se i podvodníci

Vypjaté situace se však snaží využít i nejrůznější podnikavci. „Obcházejí lidi s pokladničkou a tvrzením, že vybírají peníze na boj s koronavirem ve Fakultní nemocnici u svaté Anny. O žádné takové ´spolupráci´ nevíme a rozhodně bychom ani nikdy nic podobného nechtěli," ohradila se proti podobným podomním „výběrčím" mluvčí svatoanenské nemocnice Dana Lipovská s tím, že s lidmi, kteří chtějí pomoci finančně, se domlouvají na přesně stanovených možnostech, jako je např. darovací smlouva apod.