V Brně budou fungovat sdílené skútry, chystají se i další chytrá řešení městské mobility

skůtryDeklaraci o spolupráci a aktivní účasti na společných i mezinárodních projektech podepsala primátorka Markéta Vaňková a zástupci společnosti ŠKODA AUTO DigiLab. Prvním krokem vzájemné spolupráce na plnění dohodnutých cílů je zahájení provozu až 250 elektrických skútrů BeRider.

Hlavní náplní deklarace jsou služby udržitelné mobility. „Naším cílem je rozšířit možnosti přepravy po Brně a přitom podporovat zejména projekty zaměřené na šetrnou, ekologickou, bezpečnou a efektivní dopravu. To podle mě elektrické skútry BeRider splňují. Zvláště v době, kdy je ekologie tématem, které rezonuje v celé společnosti, a také v situaci, kdy stále narůstá počet automobilů ve městě, přičemž nedisponujeme neomezeným množstvím parkovacích míst, se mi tato alternativa jeví jako zajímavá pro celou řadu obyvatel i návštěvníků města," řekla primátorka města Markéta Vaňková.

Vedle sdílených kol tak nově mohou lidé využít dalších způsobů přepravy, které je nenutí daný dopravní prostředek vlastnit. „ŠKODA AUTO DigiLab přinese do města čistě elektrické dvoumístné skútry. Ty budou vybavené 2 helmami, LED předním světlem nebo držákem mobilního telefonu, který si zároveň lze nabít přes USB. Odemčení i zamčení bude umožněno pomocí aplikace. Z mého pohledu se jedná o moderní, bezpečný a rychlý způsob přepravy, který se do městského prostředí ideálně hodí. Věřím, že spolupráce se ŠKODA AUTO DigiLab, kterou jsme podepsáním deklarace zahájili, neskončí jen u zmíněných skútrů, ale přinese Brňanům i další užitek," sdělil radní pro oblast dopravy Petr Kratochvíl.

Možnost vyvíjet ve spolupráci s městem inovace a prosazovat nová řešení mobility si od deklarace slibuje i ŠKODA AUTO DigiLab. „Brno je dynamické město otevřené novým trendům. Věřím, že v budoucnu nabídneme obyvatelům i návštěvníkům města relevantní služby nové mobility, které jim usnadní pohyb po městě i přilehlém okolí. Těší nás, že jsme projektem BeRider navázali spolupráci s Brnem v oblasti čisté a udržitelné mobility," uvedla vedoucí ŠKODA AUTO DigiLab Jarmila Plachá.

Podpis deklarace je prvním krokem. V budoucnu by pak měly ze spolupráce vzejít další možnosti chytrých řešení městské mobility.