Událost sezóny NdB: Premiéra nové opery D. Radoka a M. Ivanoviće MONUMENT

OLB5475Skladatel Marko Ivanović a režisér David Radok napsali novou operu s názvem Monument přímo pro soubor Janáčkovy opery v Brně. Světová premiéra se uskuteční 7. února v Janáčkově divadle. Inspirací autorům jim byl osud českého sochaře Otakara Švece, který byl stejně jako několik dalších sochařů v roce 1949 přinucen tehdejším režimem navrhnout podobu Stalinova pomníku v Praze na Letné.

Švec vytvořil návrh nerealizovatelného monumentu, který ale soutěž vyhrál. Politický tlak, kterému byl nucen čelit, bohužel sochaře dohnal až k sebevraždě... Podle slov režiséra Davida Radoka se nebude jednat o dokument, ale o volnou inspiraci touto absurdní stavbou, která obsahuje veškeré ingredience antické tragédie, vzhledem k tomu, že šlo o sochu jednoho z největších diktátorů a vrahů světové historie.

Ze sólistů se můžete těšit v hlavní roli na Svatopluka Sema, dále třeba na Romana Hozu a Markétu Cukrovou. Určitě bude zajímavé vidět a slyšet tři sbory, které jsou součástí inscenace. Soubor opery tak již po několikáté spolupracuje s Českým akademickým sborem a Dětským sborem Brno. Nejbližší reprízy jsou v Janáčkově divadle na programu 8., 28. a 29. února.

(sal)
Foto: Archív NdB