Filmový cyklus „Vidět a slyšet " – Čtvrtky bez bariér

vidět2Vidět a slyšet je filmový cyklus, který přirtavilo pro zrakově a sluchově znevýhodněné diváky bezbariérové kino Lucerna v Brně. Je však určen nejen již zmíněné skupině diváků, ale také divákům bez zdravotního omezení. Vybrané filmové představení se koná vždy jednou do měsíce, každý třetí čtvrtek, celý cyklus trvá od září 2019 do května 2020. Dramaturgie se odvíjí od aktuální distribuční nabídky.

Pro realizaci projektu jsou potřeba filmy v českém znění či českém dabingu, proto se v rámci tohoto cyklu budou promítat filmy, které jsou v kině dostupné a divácky nejoblíbenější. Zrakově znevýhodnění diváci budou mít filmy opatřeny audiostopou, kterou uslyší přes sluchátka. Sluchově znevýhodnění budou mít filmy opatřeny popisnými titulky, které poběží v obraze. S veškerou technologií pomáhá středisko Teiresiás, který působí při Masarykově univerzitě.

Za projektem stojí skupina studentek, které chtějí, aby tento cyklus pomohl k lepšímu společenskému soužití handicapovaných diváků a zbytku společnosti a nabídl jim tak jedinečný a pravidelný zážitek. V současné době jsou totiž zrakově a sluchově znevýhodnění občané společensky opomíjeni a často nemají možnost prožít tak běžnou událost, jako je právě návštěva kina se svými blízkými.

vidět