V lednu opět připluje Stingův muzikál Poslední loď

07 STING loď 2Městské divadlo Brno se stalo první českou scénou, které se podařilo získat práva na uvedení muzikálu anglického hudebníka a bývalého frontmana skupiny The Police Stinga. Ve své Poslední lodi se tvůrce písní jako Roxanne, King of Pain či Fields of Gold vrací zpět do rodného města Wallsend, kde v 50. a 60. letech vyrůstal v ulici s řadovými domy, vedoucí až k moři. Na jejím konci se většinou pracovalo na nějaké obří obchodní nákladní lodi. Než se spustila na moře, zlověstně se tyčila nad městem...

Sting byl nadaný student a podařilo se mu získat stipendium na soukromém gymnáziu v Newcastlu. Tím se všechno změnilo. Do té doby vídal ve Wallsendu jen „tisíce mužů, kteří každý den chodí do práce. Myslel jsem si, že tak to muži dělají." Když přišel na školu, otevřel se mu nový svět. „Spousta spolužáků měla otce, kteří byli právníci nebo doktoři. Chodil jsem k nim domů a viděl knihy a zahrady... Začal jsem toužit po intelektuálním životě. Po knihách a myšlenkách."

Gordon Matthew Sumner alias Sting však vzpomínku na těžce pracující muže, kteří neznají nic než tvrdou dřinu v loděnicích, celou dobu nosil v hlavě. Až nakonec dozrál čas a své vzpomínky zhmotnil právě v muzikálu Poslední loď. V něm se hlavní postava, Gideon Fletcher, vrací do rodného města, aby zde našel... co vlastně? Stíny ze své minulosti, dceru, o které nevěděl, lásku, kterou si myslel, že ztratil, loděnici, od níž utekl a teď ji svým návratem zachraňuje, ale hlavně sám sebe... Postava Gideona ovšem není Sting. Zpěvák od doby, kdy se proslavil, do Wallsendu přijel mnohokrát a odehrál tu i mnoho koncertů. V Poslední lodi se však vrací nejen do prostředí svého dětství, objevují se tu například i silné paralely ve vztahu mezi otcem a synem a jejich rozdílným názorem na synovu budoucnost v loděnicích.

V Chicagu v Bank of America Theatre, kde uvedli v roce 2014 jeho muzikál ve světové premiéře, a posléze v Neil Simon Theatre na Broadwayi si Sting, zvyklý stát na pódiu a zpívat a hrát tisícihlavému davu, vyzkoušel zcela novou roli: „Byla to pro mě zajímavá zkušenost. Být skrytý mezi publikem a slyšet, jak lidé reagují na mou práci – to je skvělé! Když sledujete, jak reagují na určité věci... Nečekal jsem, že to bude takové. Proto sem chodím každý večer. Užívám si to, i když nejsem ve světle reflektorů." Před premiérou ovšem prožíval obrovské napětí, které se v něm však skrývá odjakživa: „Pořád jsem od přírody úzkostlivý. Tvářím se sice hrozně statečně, ale jsem přirozeně opatrný a ostražitý. Jako dítě jsem měl strategii představovat si každý možný děsivý scénář, jaký by mohl nastat. Když třeba rodiče někam jeli, musel jsem si představit, že zemřou při autonehodě nebo požáru. Měl jsem za to, že je to projev obsedantně kompulzivní poruchy. Musel jsem si představit všechny ty hrozné věci, aby se nestaly. Z toho jsem do určité míry vyrostl. Ale moje mysl takhle funguje."

České premiéry v Brně se Sting nakonec bohužel nemohl zúčastnit, ve stejné době totiž stál na jevišti divadla Princess of Wales v kanadském Torontu jako Jackie White, loďařský předák umírající na rakovinu. V brněnském Městském divadle tuto roli hraje pod režijním vedením Stanislava Moši Zdeněk Junák nebo Ladislav Kolář. A hlavní postavy se ujal Dušan Vitázek a Kristian Pekar – v čem tito mladí herci shledávají výjimečnost tohoto muzikálu?

„Poslední loď je neobvyklá už jenom v tom, že je to muzikál od Stinga, tím by mohlo být řečeno v podstatě vše. Neobvyklé je taky to, že v tomto muzikálu není nikdo hlavní hrdina a přitom je jím tak trochu každý. Neobvyklé je, že se to opravdu děje, že se zabýváme Stingovou srdcovou záležitostí, on o tom ví..." říká Dušan Vitázek. A Kristian Pekar ho doplňuje: „Stingův muzikál Poslední loď je podle mého názoru neobvyklý svojí energií a náladou sychravého přístaviště, kterou umocňuje a vystihuje Stingova hudba. Když několik stovek ba i tisícovek lidí nezná nic než stavění lodí a práci v přístavišti a najednou z ničeho nic mají vše opustit, je to důvod vstát a bojovat za svoji věc..."

Abyste mohli neobvyklou atmosféru severoanglického loďařského města zažít, nezapomeňte 21. – 26. ledna 2020 přijít na Hudební scénu MdB! A chcete-li si tento silný příběh připomínat i doma, můžete si nově zakoupit i CD s písněmi z tohoto muzikálu! Vstupenky i CD jsou k dostání v pokladně Městského divadla Brno na Lidické ulici 16 nebo na internetové stránce www.mdb.cz.

 

(sal)
Foto: Archív MdB