Brněnská zoo přišla o medvěda Jelizara

Jelizar2Brněnská zoo ztratila jednoho ze svých největších a nejvýraznějších reprezentantů. Ve středu 3. července v ranních hodinách bylo nutné utratit samce medvěda kamčatského Jelizara.

Ten byl už od konce dubna v zázemí v péči veterinárního lékaře. „Potíže, které ho trápily, nebyly u stárnoucího zvířete ničím neobvyklým: měl problémy se zuby a trpěl degenerativními změnami na kloubech, kvůli kterým mu byly dlouhodobě podávány léky.

Bohužel, Jelizar na podávanou léčbu nereagoval a jeho zdravotní stav se zhoršil natolik, že nezbývala jiná možnost než provést eutanazii," upřesnil mluvčí brněnské zahrady Michal Vaňáč.

Jelizar byl sirotek z kamčatské přírody, jeho přesné stáří proto nebylo možné určit. Jisté je jen, že už překonal šestadvacítku, což je u medvěda věk víc než úctyhodný.

Do Brna přicestoval 1. října 2010 z ruské zoo v Rostově na Donu a od té doby se stal otcem tří medvědů. Všechny zplodil se svou partnerkou Kamčatkou, která zůstává ve výběhu v expozičním celku Beringie.

„O situaci v chovu medvědů kamčatských průběžně informujeme vedoucího evropského záchovného programu, se kterým konzultujeme také budoucí postup," doplnil Vaňáč.

(sal)
Foto: Archív Zoo Brno