Vodárny vyzývají k opatrnosti před prodejci filtrů

vodárny Svarec laborator 03Zkoušeli to s předraženými hrnci nebo peřinami, pak vsadili na „levné energie" a nyní se opět do armády šmejdů přiřadili „agenti se špinavou vodou". Společnost Brněnské vodárny a kanalizace na jejich nekalé praktiky upozornili v posledních týdnech obyvatelé moravské metropole. Podomní prodejci se snaží nabízet filtrační zařízení, která se podle nich mají osazovat na vnitřní vodovod v nemovitostech a která podle nich dokáží prý zázračně zlepšit kvalitu dodávané vody...

Scénář prodeje je většinou stejný. Vyškolený prodejce odebere u zákazníka vzorek vody a začne provádět fingovaný „rozbor", jehož cílem je prokázat, že voda obsahuje škodlivé látky. Pro demonstraci naplní skleněnou nádobu vodou odebranou z kohoutku, do níž vloží hliníkovou a železnou elektrodu, do níž započne pouštět elektrický proud. Pitná voda v nádobě se začne měnit v nevábně vypadající kapalinu. K čemu došlo? V blízkosti elektrod se vytváří kyslík a vodík. Kyslík reaguje s železnou elektrodou – vzniká rez. Zabarvení vody pochází z železné elektrody. „Předpokladem této reakce je přítomnost rozpuštěných látek ve vodě, jako je vápník a hořčík, tedy látek, které jsou pro lidský organismus velmi důležité," doplňuje mluvčí brněnských vodáren Renata Hermanová.

Většinou následuje další část předvádění, kdy je analyzován vzorek vody, který, dle sdělení prodejce, prošel nabízenou filtrační jednotkou. Pokud „demonstrační voda" neobsahuje rozpuštěné látky, protože se používá voda destilovaná (podobně jako na žehlení), nedochází k žádné reakci. Voda zůstává čistá.

„Prodejci chtějí tímto způsobem dokázat, jak je dodávaná kohoutková voda nekvalitní. Následně ochotně nabídnou řešení v podobě filtračního zařízení v hodnotě desítek tisíc korun," varuje Renata Hermanová, ale současně zdůrazňuje, že taktika prodejců však může být různá a jejich doporučení se mohou lišit. Voda dodávaná Brněnskými vodárnami však splňuje všechny zákonné parametry a patří mezi jednu z nejkvalitnějších v celé České republice.

Voda je jednou z nejkontrolovanějších potravin, její kvalita je sledována jak při jímání a úpravě, tak i v celém distribučním systému. Nezávislou kontrolu jakosti pitné vody dále provádí Krajská hygienická stanice Jihomoravského kraje se sídlem v Brně, pro kterou zajišťuje laboratorní analýzy laboratoř Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě, v souladu s uvedenou vyhláškou Ministerstva zdravotnictví. Nákup a instalace takovýchto filtračních zařízení je proto z pohledu jakosti pitné vody bezdůvodnou a zbytečnou nemalou investicí. 

Voda dodávaná Brněnskými vodárnami a kanalizacemi, a.s., splňuje ve všech parametrech vyhlášku MZČR č. 252/2004 Sb., kterou se stanoví hygienické požadavky na pitnou vodu, ve znění pozdějších předpisů, a patří mezi jednu z nejkvalitnějších v České republice.

Pokud mají odběratelé zájem, mohou se informovat o aktuální jakosti vody na webových stránkách - www.bvk.cz  nebo zatelefonovat přímo do Brněnských vodáren a kanalizací, a.s.

(sal)
Foto: Archív BVK