Herci s Downovým syndromem chtějí bourat zeď

IMG-2637Divadlo Aldente chystá novou inscenaci s názvem Zeď. S profesionálními divadelníky ji nazkoušeli dospívající lidé s Downovým syndromem. Premiéra se chystá na neděli 23. září v 17 hodin v prostoru Artbaru Druhý Pád v Brně.

„Lidé s Downovým syndromem nemají navíc jen chromozom, ale i výjimečné performativní schopnosti. Umějí prožívat přítomný okamžik a na jevišti proto dovedou být velice spontánní" vysvětluje režisérka Jitka Vrbková a muzikant Jan Kyncl dodává: „Velmi mne obohacuje hloubka jejich ponoru a energie, kterou jsou schopni věnovat prožívání. Nemají smysl pro brzdu a trapno a tím jsou pro mne zrozeni pro umění. Skoro bych lidi s Downovým syndromem nazval lidem uměleckým."

Divadlo Aldente je jediným divadlem v České republice, které pracuje s herci s Downovým syndromem v kombinaci s profesionálními divadelníky. Jak je vůbec možné dělat divadlo s herci, kteří obtížně vyslovují a obtížně si pamatují texty? Na to dává Milan Kosmák, herec s Downovým syndromem, jasnou odpověď:

„Divadlo není jen tužka a papír, ani text, ale co na srdci, to na jazyku. Nejlepší texty nejsou na papíře, ale v hlavě a srdci. A když to víš, tak to řekneš divákům, co hrajeme. Pro diváka je důležitý, aby poslouchali příběhy od herců."

Inscenace Zeď vznikla právě z textů a improvizací lidí s Downovým syndromem. Pojednává o tom, jaké zdi si v životě stavíme, jaké před nás staví okolí a klade si otázku, zda jsme schopni tyto zdi překonávat.

Po premiéře bude možné inscenaci zhlédnout ještě 3. října v 19:00 a 4.listopadu v 17:00 vždy v Artbaru Druhý Pád.

Termíny představení:
neděle 23. září v 17:00
Středa 3. října v 19:00
Neděle 4. listopadu v 17:00

Místo:
Artbar Druhý pád, Štefánikova 1
www.druhypad.cz

fofo: Veronika Bartoňová