Rodný dům Adolfa Loose připomene socha. Tvůrci se inspirovali jeho náhrobkem

Schránka01Rada města Brna na základě doporučení soutěžní poroty vybrala vítězný návrh pomníku, který v parku na Janáčkově náměstí připomene, že právě na přilehlé Kounicově ulici v místech dnešního hotelu Continental stával rodný dům architekta Loose. Uzavřela se tak druhá výtvarná soutěž vyhlášená letos v rámci dlouhodobého projektu Sochy pro Brno.

„Ze 63 návrhů, které byly do soutěže zaslány, jsme zvolili návrh autorské dvojice Oldřicha Moryse a Jaroslava Sedláka. Porota se shodla, že jde o velmi silný návrh myšlenkově propojující Brno s Vídní jako místo architektova narození a úmrtí. Jde o tvarově charakteristické konceptuální dílo, které zároveň rafinovaně připomíná Loosovo unikátní řešení prostoru, tzv. Raumplan," popsal náměstek pro kulturu Matěj Hollan, který byl zároveň jedním z členů soutěžní poroty.

Soutěžní porota se skládala ze tří členů závislých (náměstkové Matěj Hollan, Martin Ander a Jaroslav Kacer) a čtyř nezávislých (ředitel Moravské galerie v Brně Jan Press, sochař a docent FAVU VUT Pavel Korbička, autorizovaný architekt Svatopluk Sládeček a docent Fakulty architektury VUT Karel Havliš). U došlých návrhů hodnotili především originalitu, kreativitu a celkovou výtvarnou úroveň řešení, ale také vhodnost začlenění díla do určeného prostoru. V relativní blízkosti se nacházejí další sochařská díla, zvláště Ptáci Olbrama Zoubka a Liška Bystrouška Jiřího Marka.

„Navrhovaný pomník je pojat jako betonová sochařská forma náhrobku Adolfa Loose, situovaného na vídeňském Ústředním hřbitově. Hlavní ideou soutěžního návrhu je vytvoření negativu (otisku) místa Loosova posledního odpočinku pro lokalitu, kde se narodil a vyrůstal. Společně s náhrobkem by forma tvořila kompaktní monolit – kvádr. K této konstelaci však nikdy nedojde, neboť náhrobek je ve Vídni a forma v Brně. Ovšem dochází tak k pomyslnému propojení mezi oběma místy," přibližují svou ideu v průvodní zprávě autoři vítězného návrhu Oldřich Morys a Jaroslav Sedlák.

Cena díla bude podle soutěžního návrhu 2 060 000 korun. Na Janáčkově náměstí by se hotový monument mohl objevit do konce roku 2019.

Porota dále doporučila udělit finanční odměny prvním třem vítězným návrhům:
• 70 000 korun Oldřichu Morysovi a Jaroslavu Sedlákovi,
• 35 000 korun Adamu Hochmuthovi a Lupčianským kovozávodům, zast. Matúšem Jančurou,
• a 20 000 korun Pavlíně Kvitě a Romanu Kvitovi.

V rámci projektu Sochy pro Brno byly letos vyhlášeny dvě výtvarné soutěže. První z nich, věnovaná páteru Martinu Středovi, rada projednala před třemi týdny (informovali jsme zde: https://tinyurl.com/paterstreda). Stejně jako v případě pátera Středy naváže na rozhodnutí rady výstava soutěžních návrhů v Urban centru. Modely deseti nejúspěšnějších návrhů budou k vidění od 29. srpna do 18. září, každý všední den od 10 do 18 hodin (mimo polední pauzu od 12 do 13 hodin).