Zemřel fotograf Josef Kratochvil

jefJen několik měsíců před svými 75. narozeninami podlehl 4. března po dlouhém boji těžké nemoci fotograf Josef (jef) Kratochvil, jehož jméno bylo v posledních letech spjato především s Městským divadlem Brno. To také informovalo na svých webových stránkách v neděli večer o jeho úmrtí. „S lítostí oznamujeme, že nás navždy opustil náš dlouholetý kolega, šéfredaktor časopisu Dokořán, fotograf a hlavně přítel jef Kratochvil. Čest jeho památce," napsali divadelníci.

Jeho bohatý archív však skrýval tisíce snímků spojených s Brnem a jeho osobnostmi už zhruba od 60. let. Jeho jméno zůstane neoddělitelně spojeno s nejzásadnější érou Divadla na provázku, které provázel takřka od jeho prvních inscenací až do přestěhování do vlastní budovy na Zelném trhu – čtenáři a milovníci divadla si mohli toto období připomenout nedávno díky výpravné publikaci se stručným názvem Provázek, která kromě desítek snímků obsahovala i vzpomínky, úvahy či glosy pamětníků a účastníků. Nezapomenutelný zůstane také jeho cyklus fotografických koláží brněnských výtvarníků Dech brněnských ateliérů, jejichž výběr rovněž vyšel i knižně pod názvem Za zrcadlem. Před jeho objektivem se střídaly osobnosti brněnské hudební scény, jako například sourozenci Ulrychovi, Bob Frídl, skupina Progress či Synkopy, herci a herečky od Dáši Bláhové přes Bolka Polívku, Miroslava Donutila až po Alenu Antalovou, Zdeňka Junáka či Dušana Vitázka.

Za své celoživotní dílo byl v roce 2014 vyznamenán Cenou města Brna v oboru výtvarné umění a design.

Za svoji přezdívku či spíše umělecké jméno jef vděčí tiskařskému šotkovi, který přehodil písmenka v jeho jménu pod fotografií v novinách. Krátký podpis, který bude hodně chybět stejně jako jeho autor.

(red)

foto: ČTK/Igor Zehl