Močové kameny promění přístroj na písek skoro bez bolesti

DSC 0515Potřetí za sebou obměnila Fakultní nemocnice Brno přístroj, který využívá její Urologická klinika na nitrotělní drcení močových kamenů. Tzv.litotryptor za více než 16 milionů poskytuje pacientům nejlepší světový standard léčby a patří mezi nejmodernější technologie svého druhu na světě.

Využívá automatickou navigaci, kterou lze přesně zaměřit cíl, je mobilní a zároveň je velice ekonomický, protože má dlouhou životnost a ve srovnání s jinými technologiemi vyžaduje minimální údržbu. „Použití této metody přináší pacientovi velký benefit minimální bolestivosti bez potřeby celkové anestezie," upřesnila mluvčí nemocnice Beatrix Křížová.

Kameny močových cest představují poměrně časté onemocnění především u lidí v produktivním věku, snahou moderní medicíny je minimální invazivita zákroků tak, aby se doba rekonvalescence zkrátila a pacient se mohl co nejrychleji navrátit do běžného života. Metoda tzv. litotrypse je nejméně invazivní možností a jedná se o mimotělní drcení rázovou vlnou. Kámen je tedy rozdrcen uvnitř těla bez vnějšího zásahu, vniklá drobná drť a písek pak odcházejí spontánně.

Tato metoda je historicky relativně mladá, po konstrukci prvního prototypu litotryptoru německými inženýry se do klinické praxe dostala teprve počátkem 80. let minulého století, a to především díky zájmu a aktivitě amerických urologů v USA. Následně se rozšířila také v Evropě. Metodu litotrypse zavedl na Urologické klinice Fakultní nemocnice Brno současný přednosta prof. MUDr. Dalibor Pacík, CSc., který absolvoval v roce 1990 edukační program Fellowship on Endourology and ESW v Indianapolis, což bylo jedno ze tří pracovišť, která tuto metodu zaváděla v Americe jako první. Díky těmto poznatkům a kontaktům s americkými kolegy se Urologické klinice daří sledovat aktuální trendy v medicíně, zavádět nové poznatky do praxe a podílet se na mezinárodní vědecké spolupráci.

(red)
Foto: Archív FNB