Prvním mládětem roku je kriticky ohrožený klokánek králikovitý

IMG 5252Z nových přírůstků se radují chovatelé v brněnské zoo. V pořadí prvním mládětem roku se stal klokánek králikovitý, který navíc patří ke kriticky ohroženým druhům. „Mládě se narodilo koncem ledna, ale zatím zůstává ve vaku matky, z něhož už začíná občas vykukovat," popsala mluvčí zoo Gabriela Tomíčková.

Klokánek králikovitý je noční živočich, který den tráví v hnízdě z trávy a kůry. Jejich zvláštním znakem je chápavý ocas. Na rozdíl od klokanů, kteří používají svůj ocas k udržení rovnováhy, může klokánek pomocí ocasu sbírat a nosit různé předměty, např. trávu do svého hnízda. Klokánci se vyskytují v jihozápadní Austrálii, váží 1,1–1,6 kg, délka jejich těla je 30–38 cm a délka ocasu je 29–36 cm. Jsou to samotáři a v lidské péči se dožívají až deseti let.

Hned tři mláďata rosomáka sibiřského objevili chovatelé brněnské zoo při odchytu mladého samečka, který poputujemali rosomaci ok na doporučení koordinátora EEP (evropský záchovný program) do Zoo Amneville ve Francii. Narození mláďat bylo pro zoo velkým překvapením, protože samice před porodem nejevila žádné známky březosti a po porodu ukryla mláďata v noře ve výběhu. „V tuto chvíli jsme na samém začátku odchovu, takže osud mláďat zůstává stále nejistý. Držíme samici Nataše palce a doufáme, že vše dopadne stejně dobře, jako v případě malého Vasila," doplnil ředitel zoo Martin Hovorka.

Rosomák, kterému se také říká hyena severu, je druhou největší kunovitou šelmou. Největší kunovitou šelmou je vydra mořská, která může vážit až 45 kg. Rosomák má relativně nejširší tlapy (ve srovnání s velikostí těla) ze všech savců. Ty mu umožňují pohybovat se i ve vysokém sněhu, do kterého se tak neboří. Také díky této adaptaci je schopen ulovit zvířata i mnohem větší, než je on sám, například losa, který je 20 x těžší.

(sal)