Odstartovala nová kampaň proti vandalům - NO TAG!

tramvaj 2V posledním srpnovém týdnu zahájil Dopravní podnik města Brna další protivandalskou kampaň nazvanou NO TAG! Akce je zaměřená zejména proti vandalům, kteří škrábáním nebo leptáním ničí okna dopravních prostředků. Právě jejich podpisy nebo krátké nápisy se označují jako „tagy". Využívá také slovní hříčky tag – tak a v grafice se uplatňují vyjadřovací prvky graffiti stylu. Kampaň by totiž měla oslovit zejména mladší generaci.

Dopravní podnik se průběžně snaží na problém vandalismu upozorňovat a vést dialog s občany. Už v roce 1998 se objevily první letáky, vyzývající veřejnost, aby nebyla lhostejná k ničení vozidel MHD. V roce 2004 se ve fabionech (= reklamní plochy na přechodu mezi okny a stropem vozu) objevilo heslo Svět je krásný - a chceme ho vidět, zacílené proti „škrábačům". Předloni jsme zdůrazňovali ekonomickou stránku odstraňování následků vandalismu, vloni proběhla diskuse s veřejností na téma Máme ho vyměnit?, týkající se oken vozidel. Letos se objevily žluté nálepky s výzvou k oznamování vandalů policii. Také na stránkách Šaliny jsme se vandalismu věnovali už mnohokrát. Zopakujme jen, že vandalové vandal tabkaždoročně způsobují DPMB škodu okolo pěti milionů korun. Velkou část z toho tvoří náklady na vyčištění posprejovaných vozů, měnit se musí i poškrábaná čelní skla. Boční okna se nevyměňují, protože víme, že po vyměnění jsou za pár týdnů opět poškrábaná a takové výdaje (5000 Kč za jedno okno) jsou prostě neúnosné.

Co tedy s vandaly počít dál? Odhalení a zadržení pachatelů je velmi obtížné, sprejují totiž většinou na konečných stanicích a řidič si jich zde vůbec nemusí všimnout. Škrabači často ryjí na okna i před zraky ostatních cestujících, ne každého ale v tu chvíli napadne nahlásit vandala policii. Přitom včasné oznámení poškozování majetku je nejúčinnější cesta k dopadení pachatele tohoto trestného činu. Na tom se shodují představitelé Městské policie Brno i Policie ČR, kteří kampaň NO TAG! jednoznačně podporují. Že je rychlý telefonát na linku 156 nebo 158 v takových situacích nejlepším řešením, potvrzuje i MP Brno:

  • V červnu 2013 vytočil všímavý svědek bezplatnou tísňovou linku strážníků na čísle 156. V centru města postřehl šestadvacetiletého mladíka, který údajně pomaloval fixem zadní okno autobusu, a poté ho viděl odejít do nákupního centra. Hlídka MP podezřelého podle popisu mezi obchody našla a ten se k vytvoření zhruba metrového graffiti přiznal. Sprejerství je trestný čin, za který hrozí pachatelům vězení. Tento podezřelý proto skončil v rukou státní policie.
  • S přivoláním městské policie neotálel v březnu 2013 řidič tramvaje, který strážníky upozornil na tři sprejery řádící na konečné v Líšni. Hlídka všechny mladíky ve věku 19 až 20 let našla a měli u sebe i spreje a fixy různých barev. Provedení čerstvě vytvořených nápisů, které potom strážníci našli, sprejům i fixům dokonale barevně odpovídalo. Zadrženou trojici hlídka předala Policii ČR pro důvodné podezření ze spáchání trestného činu.

tramvaj 1Právě k větší všímavosti a nahlášení pachatelů vyzývá kampaň NO TAG! Samotná kampaň pravděpodobně poškrábání oken zcela nezabrání, ale upozorňuje veřejnost, aby byla k poškozování majetku pozornější.

Nálepky NO TAG! jsou umístěn na oknech tramvají a v zadních částech kloubových autobusů, tedy tam, kde jsou okna terčem vandalů nejčastěji. Na problém upozorní i polepy na vozidlech a letáky uvnitř. Rozdávaly se i propagační předměty - prvních pět tisíc zákazníků dostalo k zakoupené studentské předplatní jízdence silikonový náramek s logem kampaně. V prodeji jsou také trička a odznáčky, pokračováním kampaně bude třeba i soutěž „Navrhni svou graffiti tramvaj", nebo seminář o street artu, to vše ve spolupráci DPMB, a.s. s Policií ČR, Městskou policií Brno a uměleckými školami.

Text: red, foto: archív DPMB