Medvíďata i pásovec. Spousta návštěvníků a smělé plány. To je Zoo Brno 2016
- 26. prosinec 2016
Mláďata medvědů, žiraf, rosomáků, ale také rekordní návštěvnost a zahájení výstavby expozice lvů - to jsou jen některé úspěchy brněnské zoo v roce 2016.
Prvním mládětem roku 2016 v brněnské zoologické zahradě byla žirafa síťovaná, která se narodila patnáctileté žirafí samici Janette. V říjnu porodila i desetiletá samice Tosha. Obě žirafí slečny se mají čile k světu.
Poprvé v historii brněnské zoo se v lednu rozmnožili vlci hřivnatí, kteří nejsou často chovaným druhem v zoologických zahradách. Zoo Brno chová tyto jihoamerické psovité šelmy od roku 2000. Porodily také samice vlků arktických. To je důkazem, že mladý samec, který dorazil do Brna z Dánska v lednu minulého roku, nezklamal naděje na založení nové stabilní skupiny vlků v brněnské zoo. Adoptivním rodičem vlků arktických se stala společnost SPP CZ, dodavatel zemního plynu.
Úspěch zaznamenala brněnské zoo také narozením medvěda kamčatského. Medvědi kamčatští jsou obyvateli brněnské zoo od roku 2010 a odchovali společně už dvojčata Kubu a Tobyho. Letos v lednu se narodil další kluk - Bruno.
V zoo se poprvé rozmnožili žakové z volné přírody. Pár žaků šedých je v Zoo Brno od roku 2008 a pochází ze skupiny vzácných ptáků z volné přírody zabavených pašerákům. Poprvé po osmi letech snesla samice v prosinci minulého roku tři vejce, ze kterých se na začátku února vylíhla dvě mláďata.
Poprvé v České republice se v brněnské zoologické zahradě na začátku března narodilo mládě rosomáka sibiřského (sameček Vasil). V květnu se stal poprvé otcem manul, a to hned čtyřnásobným. Zoo Brno obývá aktuálně hned šest manulů, malých kočkovitých šelem pocházejících původně z centrální Asie, kde žijí na travnatých náhorních rovinách.
V polovině července se narodil pásovec štětinatý. V Brně se jedná o historicky první odchované mládě pásovce. Samici Elišku chová brněnská zahrada od roku 2013, samec Eda přišel do Brna o dva roky později z polského Krakova.
Brněnští jeřábi pomáhají na Dálném východě. Po loňském unikátním transportu dvou vajec brněnských jeřábů mandžuských na Dálný východ se Zoo Brno stala koordinátorem převozu dalších oplodněných vajec jeřábů v rámci tohoto mezinárodního záchovného programu.
Slavnostním poklepem na základní kámen byla v srpnu zahájena stavba expozice lvů. Největší část, přibližně 2000 m2, bude tvořit venkovní výběh lemovaný návštěvnickou trasou. Expozice bude koncipovaná jako přírodní a využívající stávající zeleň na dané terénní modelaci. Ta bude doplněna pouze o několik vyvýšených pahorků zeminy, které lvi rádi využívají k odpočinku. V některém z úžlabí pod takovýmto pahorkem vznikne mělká vodní plocha – napajedlo. Pozorovací místa do lví expozice budou upravena například jako osamocená domorodá chýše, opuštěný džíp evropských kolonistů nebo jen jako průhled mezi bujnou vegetací. Lvi se do Brna vrátí po čtrnácti letech a k vidění budou už v létě 2017.
Nejen tyto úspěchy přilákaly v létě do brněnské zoo rekordní počet návštěvníků. V červenci a srpnu přišlo na Mniší horu vždy přes 50 tisíc návštěvníků, což je nejvíce v novodobé historii. Ke konci listopadu přišlo do Zoo Brno 300 611 osob a jedná se tak o nejvyšší číslo za posledních dvacet let.
(red)