Výstavy v Moravské galerii si prohlédlo přes 90 tisíc návštěvníků

mgCelková návštěvnost výstav a doprovodných akcí, edukačních programů a vstupů na Brněnskou muzejní noc ve všech budovách Moravské galerie v Brně dosáhla v roce 2015 počtu 90 496. Zdánlivě nižší číslo je způsobeno zejména rekonstrukcí Pražákova paláce, který byl kompletně uzavřen dva měsíce a jehož stálá expozice byla veřejnosti nepřístupná od července do listopadu 2015 včetně. Kromě toho byla v uplynulém roce zpřesněna metoda záznamu a vyhodnocení návštěvnosti.

„Díky tomu tak například víme, že vzrostl počet návštěvníků vernisáží, které se staly vyhledávanou součástí programu Moravské galerie. Na zahájení hlavní událostí sezóny, jíž bylo spuštění projektu ART IS HERE, zastřešujícího obnovu zrekonstruovaného Pražákova paláce, se 1. 12. přišlo podívat přes 500 návštěvníků. Mezi nimi i početná skupina dětí, pro které jsme připravili originální dětskou vernisáž spojenou s pátráním po ukradeném obrazu. Jen za první měsíc zaznamenal Pražákův palác nad očekávání vysoký počet vstupů a to celkem 3 297," upřesnila mluvčí MG Michaela Banketová.

Galerie v roce 2015 také navázala spolupráci se Společností Jindřicha Chalupeckého a poprvé hostila výstavu finalistů ceny. Jen na její zahájení se přišlo podívat přes 700 návštěvníků. V úspěšně nastoleném partnerství je v plánu pokračovat i při dalších ročnících. Mezi další významnými výstavními projekty realizovanými v roce 2015 lze zmínit expozice „Brno-moravský Manchester. 250 let metropole textilního průmyslu" s celkovou návštěvností 8 179 a „Zastihla je noc. Čeští umělci ve Francii 1938 - 1945" kterou navštívilo za dobu konání 3 846 návštěvníků.

Moravská galerie 2016

Rok 2016 je pro Moravskou galerii rokem designu! Hlavním dějištěm se stává Uměleckoprůmyslové muzeum, kde bude otevřen nový design shop a postupně představeny osobnosti současné designérské scény Maxim Velčovský a studio Olgoj Chorchoj. Promění se i prostor za muzeem, kde vyroste pod vedením architekta Martina Rajniše objekt přímo na míru tomuto místo. A samozřejmě nebude chybět ani grafický design! Již 27. ročník tradiční mezinárodní přehlídky grafického designu Bienále Brno, která se řadí mezi nejstarší a nejvýznamnější akce tohoto druhu na světě, se bude zabývat klíčovými pojmy současného grafického designu a vizuální komunikace. Pokračovat budou také intervence s názvem Design.Live! na které je, stejně jako do celé stálé expozice představující vývoj stylů v užitém umění od středověku po devatenácté století, vstup zdarma. Uměleckoprůmyslové muzeum MG tak aspiruje na to stát se jedním z nejinspirativnějších míst, které žije designem.

Pestrý program bude ale probíhat i v dalších budovách MG! Přehled vybraných události:

Maxim Velčovský: Vše za 39
10. 3. – 29. 5. 2016/Uměleckoprůmyslové muzeum

27. mezinárodní bienále grafického designu Brno 2016
16. 6. – 30. 10. 2016/ Pražákův palác / Uměleckoprůmyslové muzeum / Místodržitelský palác
27.bienalebrno.org

Olgoj Chorchoj: Transformace
8. 12. 2016 – 16. 4. 2017/Uměleckoprůmyslové muzeum

Projekt ART IS HERE otevřen 1. 12. 2015
Pražákův palác
Při rozsáhlá rekonstrukci budovy byla obměněna stálá expozice moderny a vznikla zcela nová, která přináší vybrané kapitoly a příběhy umění po roce 1945. Její osu tvoří umělecká sbírka a archiv Jiřího Valocha, klíčové osobnosti nejen kulturního Brna. Expozice dokumentuje zásadní projevy nového umění a jeho lokálně historické předpoklady i mezinárodní přesahy. Rovněž byl proměněn atriový výstavní prostor, přibyl otevřený depozitář soch, dětská herna a skluzavka propojující dvě patra paláce.

Ján Mančuška: Čas, Příběh, Prostor
3. 3. – 22. 5. 2016/ Pražákův palác
„Čas, Příběh, Prostor" je výstavou díla, které zde zůstalo bez svého autora Jána Mančušky, zesnulého před čtyřmi lety.

Brněnská muzejní noc
21. 5. 2015/ Pražákův palác / Uměleckoprůmyslové muzeum / Místodržitelský palác
Tradiční kulturní akce, letos již po dvanácté! Zájemci mají v tento večer jedinečnou možnost zažít v muzeích a dalších kulturních institucích bohatý kulturní program a vždy skvělou atmosféru.

text: tz, foto: archív MG