Plavební sezóna začíná, děti se mohou stát kapitány

V sobotu 18. dubna bude v 10 hodin dopoledne slavnostně zahájena 69. plavební sezóna na Brněnské přehradě. Zahajovací ceremoniál bude mít tradiční scénář – návštěvníkům se představí všichni kapitáni, následovat bude vytažení vlajky na výpravně lodní dopravy, které doprovodí originální znělka skladatele Jaromír Hnilička. Na trubku ji zahraje člen Filharmonie Brno.

Všichni příznivci lodní dopravy jsou srdečně zváni a mohou se těšit na úvodní krátkou plavbu, takzvané defilé všech lodí, která bude zdarma. První placená plavba dle jízdního řádu se uskuteční v 10:45, z přístaviště Bystrc budou lodě odplouvat každých 45 minut až do 17:30.

Zájemce o svezení letos nečekají žádné změny v cenách jízdného, drobnými úpravami ale prošel plavební řád. „Snažíme se vyjít vstříc poptávce cestujících, proto přidáváme jedno spojení navíc ve večerních hodinách během letních měsíců a naopak první ranní spoje budeme ubírat, protože o ně prakticky nebyl zájem," vysvětlil generální ředitel DPMB Miloš Havránek.

Dopravní podnik se každoročně snaží přilákat na plavbu lodí zejména rodiny s dětmi. Letos si pro návštěvníky do 15 let připravil soutěž s názvem Staň se kapitánem! „Děti mohou získat hodnosti od plavčíka, přes lodníka a důstojníka až po kapitána. Budou sbírat razítka do hrací kartičky, za každou zastávku jedno. Sedmdesát nejpilnějších návštěvníků bude odměněno plavbou se speciálním programem," představil hru vedoucí lodní dopravy DPMB Martin Ecler.

Novinkou letošního roku je spolupráce se zábavním vědeckým parkem VIDA. Vstup do tohoto parku a zároveň jízdenku na loď si mohou zájemci zakoupit v jednom v podobě tzv. pojízdné vstupenky. Stejný typ vstupného je možné pořídit na hrad Veveří a Špilberk, do Permonia nebo Zoologické zahrady v Brně. S pojízdnou vstupenkou na všech místech zaplatí návštěvníci asi o 20 % méně, než kdyby si kupovali jízdenku a vstupenku zvlášť.

(red)