Češi volí prezidenta, městská policie se v Brně postará o hladký průběh hlasování

Osm prezidentských kandidátů, bezmála dvě stovky strážníků. Městská policie v Brně nasazením svých hlídek tradičně přispěje k důstojnému průběhu voleb.

Volebních objektů, v jejichž blízkosti se budou pohybovat a kde se budou setkávat s komisemi, je v letošním roce zhruba šedesát. Pokud to není nezbytně nutné, strážníci se nezdržují přímo ve volebních místnostech.

Ještě před zahájením hlasování se setkají s předsedy volebních komisí, poskytnou jim spojení na místní služebnu a zůstávají s nimi v pravidelném kontaktu pro případ potřeby.

„Strážníci především předcházejí potížím. Několikrát denně kontrolují okolí škol, školek a dalších objektů a starají se o dodržování veřejného pořádku. Všímají si také toho, jestli někdo neporušuje pravidla stanovená zákonem o volbách," popisuje Luboš Oprchal, ředitel Městské policie Brno.

Jsou zvyklí na mnohé

Strážníci v minulých letech opakovaně asistovali i voličům, které postihly zdravotní komplikace nebo vyčerpání. Pomáhali mimo jiné několika epileptikům.

Volby v Brně bývají spojené i s kuriozními událostmi. Například v roce 2021 zaměstnanec žabovřeské radnice při odchodu domů nedopatřením zakódoval v objektu volební komisi.

A zatímco během prezidentských voleb před pěti lety narušila v Praze průběh hlasování aktivistka hnutí Femen, která se v přítomnosti Miloše Zemana svlékla do půli těla, aby odhalila protestní nápis, v Brně působil rozruch mezi voliči holub. Zasahovat musela i odchytová služba městské policie, protože školník měl vybavení pouze na vymetání pavučin, a tím ptáka zaplašit neuměl.

Při sněmovních volbách ve stejném roce vyjížděli strážníci do středu Brna. Jednoho ze členů komise tam údajně ostatní vícekrát viděli popíjet z láhve alkohol. Opakovaně prý místnost opouštěl a vracel se ve stále méně reprezentativním stavu. Předsedkyně se ho rozhodla vykázat.

Rozsáhlá bezpečnostní opatření pořádají brněnští strážníci při každých volbách, dohled je však vždy ryze preventivní. (jag)