Výstavu Ariel v českých zemích nabízí Technické muzeum v Brně

tmbMotocykly Ariel udávaly ve své době směr ve vývoji motocyklů ve světě. První motorku této značky sestrojili konstruktéři továrny Selly Oak v roce 1902. Úspěšná anglická značka procházela mnohými peripetiemi až do roku 1970, kdy zanikla. V Technickém muzeu v Brně můžete nyní vidět necelých 50 strojů Ariel na jednom místě, nejstarší z nich pochází z roku 1916.

Dovoz z Anglie k nám zahájila v roce 1924 firma Julius Josefovič & Co. z Varnsdorfu. O dva roky později získala generální zastoupení dovozu této značky do českých zemí pražská firma Štěpař, Hanák a spol. Mezi další nejstarší motocykly na výstavě patří stroj Ariel 557 SV model B z roku 1927, který na výstavu zapůjčil majitel ze Slovenska. Výstava je jedinečná právě množstvím strojů, které si mohou návštěvníci prohlédnout.

„Výstava tohoto typu v takovém rozsahu ještě u nás nikdy uspořádána nebyla," říká její kurátorka Sylvie Zouharová Dyková a dodává: „Členové Českého Ariel klubu, který se na výstavě u nás významnou měrou podílí, motocykly vystavují spíše krátkodobě a v menším počtu, neboť na nich většinu času jezdí." Z dalších zajímavostí, i když se z vystavených motocyklů zn. Ariel vybírá těžko, můžeme uvést motocykl Ariel 500 OHV model E s poštovním sidecarem z roku 1929.

Výstava Ariel v českých zemích je mimořádnou události a prohlédnout si ji zájemci mohou v Technickém muzeu v Brně do konce března 2024. Pak si je jejich majitelé opět odeberou a budou na nich „brázdit" silnice nejen v českých zemích a na Moravě.

(sal, foto: Archív TMB)