Křížová chodba hostí Bilanci Rostislava Košťála

košťálZa svůj ateliér považuje Rostislav Košťál plenér. Oblast kolem Náměště nad Oslavou, Třebíče a Velkým Meziříčím. Tam má své kořeny a zde cítí vnitřní pohodu. Podoby či detaily této krajiny velmi často využívá ke zvýraznění krásy ženského těla – nebo možná naopak, ženské tělo mu často slouží ke zdůraznění krásy přírody... Mnohdy také nezapře v přesných aranžích svoji profesi stavebního inženýra. Sami posoudit mimořádné snímky tohoto výjimečného brněnského výtvarníka a jednoho z klasiků plenérového aktu můžete v Křížové chodbě od 19. června v retrospektivní výstavě k jeho osmdesátinám se stručným názvem: Bilance.

Rostislav Košťál se narodilE14 1999 3. června 1943 v Brně. S fotografickým vzděláním začínal na „lidušce" u proslulého fotografa Karla Otty Hrubého. Tam se ještě jako student brněnské techniky potkal se svými fotografickými souputníky, s nimiž v roce 1967 založili legendární skupinu Epos, která získala nespočetná ocenění nejen doma, ale i v zahraničí.

Významnou kapitolou v jeho životě i tvorbě je spolupráce s divadelníky. B32 1971Přátelství se studenty JAMU jej na přelomu šedesátých a sedmdesátých let přivedlo k počátkům Divadla Husa na provázku. Na prvopočátku jejich kariéry tak zachytil současné herecké hvězdy, jako jsou například Jiří Bartoška, Jana Švandová a samozřejmě také Bolek Polívka. Košťálovy práce jsou např. ve sbírkách Moravské galerie Brno, Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, Galerii výtvarných umění v Hodoníně, ale také v galeriích v Sydney, Londýně, Tokiu, Washingtonu, Krakově a jinde.

 

JehoE38 2007 převážně černobílé snímky skrývají ve skutečnosti plno barvitých příběhů a pestrých pocitů. Přijďte se nechat okouzlit – výstava Rostislava Košťála na Nové radnici potrvá až do letošního 27. srpna.

 

Nad výstavou převzala záštitu primátorka statutárního města Brna Markéta Vaňková. Pořadatelem výstavy je APC. Akce se koná za finanční podpory statutárního města Brna.

(sal)