Kam za přírodou a poznáním

lesyVýlet do lesů v okolí Babího lomu můžete spojit i s nákupem pro vaši zahrádku. Uprostřed zdejšího lesního komplexu se totiž nachází nejen řada turistických atrakcí, ale také Lesní školka pod Babím lomem společnosti Lesy města Brna.

Školka zabírá plochu necelých 13 hektarů, tedy zhruba jako 26 fotbalových hřišť. Především se zde pěstují sazenice lesních dřevin, které se vracejí zpět do brněnských lesů. V dnešní době to činí téměř 1,2 milionu stromků ročně, které vystačí na založení a obnovení přibližně 120 hektarů nového lesa. Aktuální zásoba sazenic v lesní školce je přibližně 3,5 milionu, z čehož dvě třetiny tvoří listnaté dřeviny a třetinu jehličnany. Jsou zde vybudovány dvě nádrže pro zachycování vody o objemu 3600 m3, což se rovná přibližně objemu dvou 50 metrových plaveckých bazénů.

Pěstování sazenic bývá mnohdy během na dlouhou trať. Některé dřeviny potřebují až 6 let, než je lze vysadit zpět do lesa. O to se zde stará v sezóně až 30 pracovníků někdy i 7 dní v týdnu. Na jaře začíná v lesních školkách hlavní sezóna. Pracovníci Lesů města Brna vyzvedávají sazenice z volných ploch. Jde o časově a fyzicky náročný proces, kdy jsou rostliny z volných záhonů vyryty, vytřízeny podle výšky a připraveny na výsadbu do lesních porostů.

I v jarních měsících je potřeba zalévat pro ochranu před mrazem, který by rostlinky spálil. Díky závlaze se obalí ledovou krustou, která ochraňuje i před pozdními mrazíky přicházejícími až do poloviny května.

V okrasné části školky se tu zaměřují nejen na pěstování původních druhů stromů a keřů, které jsou později využity pro výsadby k zachování původního krajinného rázu. Najdete tu například také mišpule, moruše, rybízy, angrešty, borůvky nebo rakytník. Na své si přijdou i milovníci exotických druhů, v nabídce bývá mrazuvzdorné kiwi, fíkovník, olivovník nebo schisandra.

Školka LmB je pro veřejnost otevřena ve všední dny kromě středy od 8.00 do 14.00, ve středu pak od 8.00 do 17.00. V sobotu můžete dorazit od 8.00 do 12.00. Možná je i platba kartou. Využít můžete občerstvení v Lesním baru u Jelínka.

(sal, foto: Archív LmB)