Od drobných užitkových předmětů po dopravní prostředky, to je výstava Spektra designu

tmbRetrospektivní výstavu ateliéru Průmyslový design Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně otevřelo Technické muzeum v Brně. Výstava Spektra designu, představuje průřez tvorbou studentů i pedagogů tohoto ateliéru za uplynulých deset let. Seznamuje zájemce o tento obor se širokou nabídkou produktů, jimiž se zlínští studenti v rámci ateliérové výuky zabývali a zabývají. Od drobných předmětů z porcelánu a skla jejich tvorba pokračuje přes interiérové doplňky, elektrospotřebiče, nábytek, dopravní prostředky až po architekturu.

Škola klade velký důraz, tak jak to profesionální designérská profese vyžaduje, na funkčnost jednotlivých návrhů, dále na inovativní přístup a využívání progresivních materiálů. To vše s ohledem na technologii výroby a také na ekologii. Důležitou složkou každého návrhu je i vizuálně atraktivní ztvárnění.

Většina vystavených předmětů vznikla ve spolupráci studentů přímo s firmami, které se zabývají danými produkty. Některé jsou připraveny pro sériovou výrobu a některé z vystavených předmětů jsou již dokonce v prodeji.

Studenti ateliéru Průmyslového designu Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně se účastnili mnoha odborných prestižních zahraničních soutěží a akcí, jakými byly Tokyo Design Week 2015 v Japonsku, Dutch Design Week 2016 a 2018 v nizozemském Eindhovenu, Vienna Design Week 2016 v Rakousku, Ambiente 2018 v německém Frankfurtu, Milan Design Week 2013 až 2019 v Itálii anebo v nedávné době EXPO 2020 Dubai ve Spojených arabských emirátech. V rámci těchto akcí obdrželi řadu významných ocenění.

Výstava Spektra designu bude v Technickém muzeu v Brně otevřena do 28. února 2023.

(sal, foto: Archív TMB)