Milena Dopitová na nové výstavě v Domě umění spojuje různé kultury i formy umění

mdVýstavní projekt Mileny Dopitové Příští zastávka je na znamení, který byl připraven přímo na míru prostorám brněnského Domu umění, bude slavnostně zahájen 29. listopadu v 18 hodin. Důležitým tématem nové výstavy je spojování a komunikace – ať již mezi rozdílnými formami umění, jako je architektura, video či audio, nebo různými kulturami.

„Bude se jednat o okruh navzájem tematicky propojených zastávek. Spojování obecně je jedním z hlavních motivů výstavy – spojování kultur a filozofií, národních a etnických identit," uvádí k projektu samotná umělkyně. Dodává, že pro ústřední objekt, vysokou věž, která bude výstavnímu prostoru vévodit a která propojuje křesťanské, judaistické a arabské tradice, jí byl inspirací vlastní zážitek, když na dovolené navštívila kostel přestavěný na mešitu. Že Milena Dopitová ve své tvorbě často čerpá inspiraci
z pozorování světa kolem sebe, dokazuje například i další výrazná součást výstavy – video zachycující ženský zpěv, které bylo inspirováno jedním z filmů Tommyho Lee Jonese. Na výstavě budou kromě těchto nových děl k vidění i díla starší, která lze v průběhu času vnímat z hlediska nových významů a kontextů.

Společně s výstavou Příští zastávka je na znamení bude v Domě umění zahájena i společná výstava malíře Pavla Preisnera a sochaře Svatopluka Sládečka s názvem O otcích, kterým děti pomáhají vyrůst věnovaná, jak název napovídá, tématu rodičovství.

(sal, foto: Milena Dopitová, OFF SIDE, NoD 2022)