Dostaňte se k digitálním fondům online z pohodlí domova

mzkJedním z efektů, které přinesla covidová pandemie čtenářskému světu a světu knihoven, je zvýšený zájem čtenářů, studentů i pedagogů o online dostupné digitalizované dokumenty. Online databáze děl nedostupných na trhu (dále DNNT) na webu dnnt.cz, je společným projektem Moravské zemské knihovny (MZK), Národní knihovny (NK) a Knihovny Akademie věd ČR (AV ČR), který čtenářům přináší unikátní možnost dostat se online k obsahu knih a dokumentů, které nejsou dostupné na trhu, nebo jsou již obtížně sehnatelné.

Na dnnt.cz najdou registrovaní čtenáři vybraných českých knihoven digitalizované monografie vydané do roku 2000 a periodika do roku 2010, které již nejsou na běžném knižním trhu k dostání. Databáze aktuálně obsahuje přes 142 tisíc digitalizovaných monografií. Jelikož jde o díla, která podléhají ochraně autorským zákonem, není je tak možné tisknout, ale zato je možné je v digitální podobě číst a prohlížet. Velkou výhodou je možnost dostat se k obsahům krásné literatury, odborných textů a časopisů odkudkoliv, kde zrovna máte připojení, tedy klidně z pohodlí domova nebo dovolené. Dobrou zprávou pro čtenáře také je, že se seznam takto dostupné literatury kontinuálně rozrůstá a do projektu se postupně zapojí i další české knihovny. Příští rok se do seznamu takto zveřejnitelných děl zařadí navíc i periodika vydaná do roku 2011. Online forma rovněž nabízí i fulltextové vyhledávání v obsahu dokumentů.

Pro dohledávání dokumentů DNNT lze využít inteligentní způsob vyhledávání dle rozličných klíčů a parametrů na portálu Knihovny.cz, který provozuje MZK. Stačí zde zvolit „pokročilé vyhledávání" a v sekci typu výpůjček zaškrtnout volbu „dostupné pro registrované". Pokud by čtenáři kýženou literaturu v rámci služby dnnt.cz přeci jen nenašli, mají stále možnost procházet kompletní digitální fondy včetně těch dosud chráněných autorským zákonem na počítačích ve studovně třeba právě v MZK.

(sal, foto: Archív MZK)