Island – země ledu a ohně v premiéře v historické stereovizi Technického muzea v Brně

islandSe začátkem roku 2022 představí brněnské technické muzeum návštěvníkům zemi kontrastů – Island. Snímky stereografa Marka Audyho z roku 2019 zachycují islandskou přírodu v plné kráse. Horké gejzíry i ledovcové řeky, vodopády, vulkanický komplex, sopečné krátery a, když budeme detailnější, tak například pro našince netradiční, dalo by se říci „podivuhodný", kostel se starým hřbitovem či gejzír Strokkus těsně před erupcí – viz přiložená fotografie.

Tento výčet snímků není úplný, protože v expozici TMB s názvem Historická stereovize je instalováno vždy 25 dvojsnímků. Stereovize neboli světelná panorama muzea ještě umocní zážitek ze záběrů Marka Audyho, protože se jedná o jediný plně funkční historický originál tohoto zařízení v České republice.

Marek Audy se zabývá speleologií od mládí. Kromě klasického fotografování se od roku 1994 věnuje i stereoskopii. Účastnil se a dokumentoval řadu mezinárodních speleologických objevů. Mimo jiné např. jeskyně Tří naháčů v Iránu (nejdelší solná jeskyně na světě). Před dvěma lety právě v panoramě Technického muzea v Brně poprvé představil svou kolekci s názvem Iránské solné jeskyně. 

Ve své nové kolekci Island – země ledu a ohně nyní zájemcům v měsíci lednu v budově muzea v Purkyňově ulici v Brně – Králově Poli nabídne divokou a nezkrotnou krásu druhého největšího evropského ostrova.

(sal, foto: M. Audy, archív TMB)