Objevte vědu skrytou v kávě díky jedinečné výstavě COFFEE

coffeeViděli jste někdy kávovou třešeň? Tušíte, jak se mění barva zrnek při pražení? Nebo jaká dávka kofeinu je pro člověka smrtelná? Chcete si prohlédnout skleněný kávovar za dvacet tisíc dolarů? A přičichnout k hlavním chemickým sloučeninám, ze kterých se skládá kávové aroma? Pak určitě navštivte VIDA! science centrum a jeho unikátní výstavu COFFEE, která do Brna připutovala až z Mnichova. Téměř každý den až do 30. června.

COFFEE, největší a nejdražší výstava v historii VIDA!, se věnuje vědě skryté v kávě. Tento nejoblíbenější horký nápoj na světě je tu představený z pěti hlavních pohledů – biologického, chemického, technologického, ekonomického a kulturního. Prozkoumáte kávu jako rostlinu, objevíte chemické procesy s ní spojené a seznámíte se s technologiemi, které ji provází už po staletí. Vedle historických exponátů najdete interaktivní stanoviště, která vás s kávou seznámí doslova všemi smysly. Opravdu!

Na výstavě COFFEE zapojíte nejen zrak, ale i sluch, hmat, chuť a čich. Věděli jste například, že robusta má dvakrát více kofeinu než arabika? Nebo že se kdysi tradovalo, že po šálku silné kávy mohou být muži impotentní? A tušíte, jak vypadá síť utkaná pavoukem nadopovaným kofeinem? Přijďte se hravou a interaktivní formou dozvědět spoustu zajímavostí ze světa kávy.

A co se takhle projít kávovníkovou plantáží? Nebo si vypěstovat vlastní rostlinu? S tím vám pomůže speciální mobilní aplikace. Když budete kávovník správně zalévat, sklidíte i kávové třešně. Součástí výstavy je také pražička, kde je možné si několikrát denně kávová zrna sám upražit. O víkendech se můžete těšit i na pojízdnou kavárnu.

Expozice COFFEE však nezapomíná přiblížit i temné stránky kávového průmyslu. Zaposloucháte se do příběhů otroků a jejich rodin, kteří dřeli na kávových plantážích. Zjistíte, že k farmáři obvykle doputuje jen necelé 1 % z ceny, za kterou kávu kupujete. Zahrajete si také na nákupčího kávové burzy. Na vlastní kůži zažijete, jak cena černého zlata reaguje na světové události, jako je například válka nebo přírodní katastrofy.

Na výstavě narazíte i na rozložený profesionální kávovar a prohlédnete si jeho jednotlivé části. Určitě byste neměli minout ani vitríny s nejrůznějšími druhy kávovarů, které skrývají celou řadu světových unikátů. Uvidíte například nejmenší kávovar na světě nebo skleněný originál ve tvaru gotické katedrály. Jeho cena se vyšplhala až na neuvěřitelných 20 tisíc dolarů! Kromě přístrojů na přípravu kávy vás určitě zaujme také historický porcelán nebo raritní šálky a hrnečky.

Vstup na výstavu o kávě je součástí běžného vstupného do expozice VIDA! science centra. K návštěvě můžete využít i nejlevnější odpolední vstupenku jen za 90 Kč, která platí ve všední dny od 16 do 18 hodin. Stejně jako v muzeích a galeriích nemusíte k návštěvě COFFEE prokazovat bezinfekčnost. Stačí mít nasazený respirátor a dodržovat rozestupy.


(sal, foto: Archív VIDA!)