Armáda do kapsy. Památník Mohyly míru obsadili cínoví vojáčci

cínNovou výstavu s názvem Armáda do kapsy připravilo muzeum Památníku Mohyla míru, které je součástí Muzea Brněnska sdružující celkem šest muzeí v Jihomoravském kraji. Výstava představuje fenomén sběratelství (nejen) cínových vojáčků, ale zaměřuje se i na celkové pojetí vzniku a výroby těchto historických figurek. Na své si přijdou nejen dospělí, ale i děti, na které čeká kromě vojáčků i vytvořené bitevní pole. Dospělí návštěvníci zase ocení unikáty k prohlednutí, jako je například sbírka z roku 1930. Na výstavě se svými sběratelskými sbírkami podíleli i jednotliví sběratelé z České republiky.

Jako žádaná komodita se figurky začaly sbírat až od 19. století – významnou měrou se na tom podepsaly pestré uniformy napoleonských válek. Avšak výroba cínových vojáčků se klade do období renesance, kdy byl cín hojně využíván ve výbavě domácností. Figurky jako takové ovšem už od pravěku sloužily jako hračky a votivní předměty.

„Jsme právem hrdí na to, že napoleonské motivy jsou mezi veřejností stále žádané. Tato výstava je ojedinělá v tom, že nabízí celkový pohled na vojenské cínové figurky, které lidé sbírají již více než dvě staletí," říká Petr Bělohoubek, kastelán pobočky Památníku Mohyla míru.

Pořídit si vojáčka bude možné jako suvenýr. Výstava potrvá do 5. prosince letošního roku. Více informací na: https://mohylamiru.muzeumbrnenska.cz/cz/ 

(sal, foto: Archív Muzeum Brněnska)