Cyril a Metoděj – činohra s baletem pod Petrovem

22.-24. 6. 2013 a 4.-6. 7. 2013

Nejen historická fakta, ale i lidské osudy na pozadí hlubšího zamyšlení nad příběhem písma. Tak lze ve stručnosti shrnout obsah nové inscenace Městského divadla Brno Cyril a Metoděj, kterou mohou diváci poprvé zhlédnout při letošní přehlídce na Biskupském dvoře pod Petrovem.

Stejný autorský tým ve složení Stano Slovák, Jan Šotkovský a Petr Štěpán připravil pro loňský ročník  inscenaci Baron Trenck, impulsem pro volbu tématu té letošní bylo 1150. výročí příchodu věrozvěstů na Velkou Moravu. „Psalo se nám však mnohem obtížněji. Zatímco osud barona Trencka byl neuvěřitelně dramatický a otázka byla spíš, které z dobrodružných a akčních historek s ním spojených použít a které ne, u Cyrila a Metoděje vybudování divadelně vděčné zápletky stálo mnohem víc času, úvah a dumání o materiálu. Aby nešlo jen o to, že chlapci jdou, jdou, přinesou písmo a zase odejdou (J),“   vysvětlil Jan Šotkovský.

Specifický bude žánr inscenace: činoherní výstupy jsou prokládány samostatnými baletními výstupy s hudbou Karla Albrechta, kterou zkomponoval speciálně pro tuto inscenaci. V hlavních rolích diváci uvidí Viktora Skálu, Ladislava Koláře a Vojtěcha Blahutu. Premiéra je naplánována na Biskupský dvůr na 22. června, reprízy se konají 23. a 24. června tamtéž. Do konce června můžete z nabídky Městského divadla Brno pod Petrovem vidět ještě Koločavu a již zmíněného Barona Trencka. Začátky ve 20.30, hraje se za každého počasí.

(jih)