Březen v Městském divadle Brno nabídne světové tituly

mdbBřeznový program v Městském divadle Brno nabídne světové tituly, jedinečný koncert i poslední reprízy chytré zápletkové komedie. Máte se na co těšit. Kompletní program představení na Hudební i Činoherní scéně MdB najdete na www.mdb.cz

 

Nejúspěšnější muzikál současnosti Drahý Evane Hansene exkluzivně již v březnu v MdB

Ve třech mimořádných předpremiérách vám jako ochutnávku z dramaturgického plánu nadcházející divadelní sezóny 2024/2025 Městské divadlo Brno v březnu na jevišti Činoherní scény naservíruje jedinečnou muzikálovou laskominu posledních let – komorní muzikál Drahý Evane Hansene.

Sedmnáctiletý Evan Hansen je úplně normální americký středoškolák, avšak ve svém životě to rozhodně nemá lehké. Žije s přepracovanou matkou, ve škole je šikanován a trpí sociální úzkostí a depresí. Navíc si ještě nedávno zlomil ruku. Od svého terapeuta dostane za úkol sám sobě psát dopisy, ve mdb1kterých bude popisovat, co bude na každém dni dobré. Evan tedy ve školní knihovně napíše dopis, který začíná slovy „Drahý Evane Hansene", v němž přemýšlí, jak by mohl mluvit se svou milovanou Zoe a jestli by si někdo ve škole všiml, kdyby zmizel. Nešťastnou náhodou však dopis najde drsňák Connor Murphy, bratr Zoe. O několik dní později je Evan zavolán do ředitelny, kde mu Connorovi rodiče oznámí, že jejich syn zemřel vlastní rukou. V Connorově kapse našli jeho dopis a mylně se domnívají, že ho napsal Connor, což svědčí o blízkém přátelství mezi ním a Evanem. Protože se z celé této situace Evan cítí trapně, začne jeho rodičům vyprávět, co chtějí slyšet, a předstírá, že byli tajně nejlepší přátelé. Navíc začne spolu se svými kamarády Jaredem a Alanou vyrábět falešné, zpětně datované e-mailové konverzace mezi Connorem a jím a zaplétá se do kolotoče lží a napínavých situací...

Dílo s hudbou a písňovými texty Benje Paseka a Justina Paula a libretem Stevena Levensona mělo světovou premiéru v divadle Arena Stage ve Washingtonu v červenci 2015, v prosinci 2016 se přesunulo na Broadway, záhy se stalo takřka kultovním, diváci i kritika jej přijali nadšeně, inscenace byla nominována na devět Cen Tony a šest sošek i získala, stejně tak si odnesla i Cenu Grammy, Cenu Laurence Oliviera a další. Derek Mong ve své recenzi napsal, že „ačkoli jsou témata smutku a osamělosti vážná, muzikál je všechno, jen ne pochmurný. Zabývá se náročnými skutečnostmi života."

Originální příběh muzikálu získal i svoji literární podobu. Novelu pro dospívající čtenáře, která vyšla v roce 2018, adaptoval americký herec a písničkář Val Emmich ve spolupráci s původními autory muzikálu. V roce 2021 se Evan objevil také na filmovém plátně v režii Stephena Chboskyho.

Městské divadlo Brno píše hlavnímu hrdinovi chystaného muzikálu

Drahý Evane Hansene,

myslíme, že bys měl vědět, co si o Tobě a Tvém příběhu myslí Tvoji představitelé Jan Brožek a Marco Salvadori a co Ti vzkazují. Takhle na Tebe s láskou vzpomíná Jan Brožek: „S tímto muzikálem jsem se poprvé setkal v roce 2017, okamžitě jsem se do něj zamiloval a zařadil některé jeho písně na svůj repertoár. A tam začal můj největší kariérní sen – zahrát si Evana Hansena. V mnoha ohledech jsem se s Evanem ztotožnil, jako malý jsem nebyl oblíbencem třídy a prošel jsem si těžké roky na základní škole, snadno jsem se zamilovával, no prostě jsem byl (jsem) tragický romantik, a tím pádem se mi poslech Evana stával spíš jakýmsi zrcadlem mojí minulosti, v hodně velkých uvozovkách."
Podobně láskyplně o Tobě mluví i Marco Salvadori: „Když jsem se poprvé seznámil s tímto muzikálem, byla to láska na první poslech. Jedná se podle mě o jedno z nejemotivnějších muzikálových děl napsaných v posledním desetiletí. Přináší na jeviště spoustu těžkých témat a pokládá důležité otázky, především o přijetí sebe sama a dalších palčivých problémech dnešní společnosti. Podobné typy muzikálových děl jsou pro mě nenahraditelné a dokazují, že hudební divadlo není pouze konzumním žánrem, ale také může mít obrovskou uměleckou a výpovědní hodnotu. Účinkování v titulní roli Evana pro mě znamená příležitost, zodpovědnost a nebudu lhát, v momentě psaní této odpovědi mi také přináší notnou dávku úzkosti, protože se jedná o velmi náročnou roli. Tuto úzkost se však budu snažit projektovat do Evana samotného."
Hlavní představitelé se připravují už dlouhou dobu dopředu: „Snažím se hodně zpívat a připravit hlas na tak náročnou pěveckou roli. Evan Hansen je středoškolák, rachitický kluk, takže jsem tomu přizpůsobil stravu i způsob, jak cvičím. Zjišťuji si informace o úzkostech a o psychických problémech, které sužují naši dobu a hlavně dospívající mládež." To Ti vzkazuje Jan Brožek a Marco Salvadori se přidává: „Hodně zpívám, abych byl ve formě, hodně jsem zhubl, abych vypadal mladší, a hodně spím!" Moc se na Tebe těšíme a diváci jistě taky!

Srdečně Tvoji
režisér Stanislav Moša, překladatelé Zuzana Čtveráčková a Petr Gazdík, bandleader Daniel Kyzlink, scénograf Christoph Weyers, kostýmní výtvarnice Andrea Kučerová, choreograf Michal Matěj a dramaturg Miroslav Ondra. Z hereckého obsazení pak Jan Brožek, Marco Salvadori, Alena Antalová, Dagmar Křížová, Daniel Rymeš, Lucie Bergerová, Lukáš Janota, Libor Matouš a Eliška Skálová.


Předpremiéry muzikálu Drahý Evane Hansene se uskuteční od 15. do 17. března 2024 v 19.00 hodin na Činoherní scéně Městského divadla Brno.

Vstupenky jsou již v prodeji v pokladnách na Lidické 16 či online na www.mdb.cz.

Březnový program v MdB nabídne jedinečný koncert i poslední reprízy chytré zápletkové komedie

Divadelní provoz s sebou v průběhu času logicky přináší nejen premiérová představení, ale i derniéry. V březnu na jevišti Činoherní scény MdB daný osud stihne jednu výtečnou inscenaci, která nesmí uniknout vaší pozornosti – s diváky se rozloučí populární komedie Johanna Nepomuka Nestroye Pro nic za nic. Aby se však současně divadelní repertoár výjimečně oživil, můžete se těšit také na dva velikonoční koncerty na prknech Hudební scény MdB, na nichž zazní unikátní Rocková mše.

Rozverná sňatková komedie vás rozesměje naposledy

„Stvořitel chtěl jednou stvořit hru a splácal dohromady takový kus pod názvem ‚Láska'. Ohromný úspěch, nával u pokladny, vyprodaný sál. Úspěchem obluzený stvořitel napsal druhý díl – ‚Manželství'. A jak už to u takových seriálů bývá – propadák."

Pokud má středoevropský prostor nějakého komediálního klasika, je jím nepochybně Johann Nepomuk Nestroy. Skepse a melancholie plynoucí z Nestroyova ironického pohledu na malichernost a předvídatelnost většiny naší pozemské štrapáce se v jeho vrcholných textech mísí s hravým porozuměním pro to, jak velce a dramaticky dokáží „malí lidé" prožívat své „malé osudy".

Nestroy bravurně ovládá principy zápletkové komedie a zároveň si nad vším snaživým lidským hemžením udržuje lehounký nadhled, laskavý a pobavený zároveň. Příznivci důvtipné zábavy v nostalgickém rakousko-uherském stylu se mají rozhodně na co těšit.
mdb2Pro nic za nic je svižná taškařice s dovedně spletenou zápletkou z pera mistra svého oboru. Hra čerpá ze situační komiky a přímo oplývá slovním humorem a vtipnými replikami. Zažijete v ní celou řadu komických situací s množstvím omylů a nedorozumění, jejichž překvapivým rozuzlením bude nakonec vyústění ve zjištění, že veškeré snažení všech postav na jevišti se skutečně odehrálo jen tak pro nic za nic. Vy však tento pocit po zhlédnutí této zdařilé starosvětské švandy, která vám svým milým příběhem vykouzlí úsměv na rtech, určitě mít nebudete.

Protagonisty jsou kočovní herci Artur a Picl – první z nich se dostává do milostných eskapád, které ho nutí k nejrůznějším převlekům a intrikám, druhý to vše ironicky komentuje. Základním paradoxem příběhu je pak skutečnost, že lásce ústřední milostné dvojice zde vlastně nic nestojí v cestě. Artur miluje slečnu Emu Bušovou, aniž ví, že Ema je schovankou jeho strýčka, továrníka Truchlanta. A pan Truchlant se rozhodl, že Emu provdá – právě za Artura. Artur se ovšem mylně domnívá, že Truchlant si chce Emu vzít sám, a začne plánovat její únos. Na svém putování pak Artur s Piclem v hostinci v Braunau naleznou druhou mileneckou dvojici – servírku Sali a číšníka Jirku, kterým ve sňatku brání Salin otec, hostinský Kyselák. Ten chce dceru provdat za syna bohatého průmyslníka Ignáce Myšičku. Oba herce napadne, že by si ve své snaze mohli navzájem vypomoct...

Namísto truchlení nad derniérou si tedy raději zavčas zajistěte vstupenky, abyste zjistili, jak všechny postavy rozmotají to, co tak umně pomotaly.

Režie: Mikoláš Tyc
Hrají: Jan Brožek, Aleš Slanina, Petr Štěpán, Barbora Goldmannová nebo Nikol Wetterová, Milan Němec, Eliška Skálová, Marco Salvadori, Michal Isteník, Marek Hurák a Lucie Bergerová.

Poslední dvě reprízy klasické zápletkové komedie Pro nic za nic proběhnou 21. a 22. března 2024 v 18.00 hodin na Činoherní scéně MdB.


Oslavte s MdB Velikonoce hudbou

Také v roce 2024 navazuje Městské divadlo Brno na oblíbenou tradici slavnostních velikonočních koncertů. Ten letošní, který se odehraje ve dvou uvedeních 29. a 30. března 2024 v 19.00 hodin na Hudební scéně MdB, bude patřit Rockové mši, která je ojedinělým hudebním projektem českého skladatele Daniela Kyzlinka a anglického textaře a písničkáře Johna de Jonga. mdb3Dílo ve velkém orchestrálním aranžmá spojuje rockovou a duchovní hudbu. Textově vychází z klasické latinské mše, která je doplněná o nové autorské texty. Po hudební stránce se jedná o fúzi hudby symfonické, rockové, popové a filmové. Autorům se podařilo uskutečnit koncertní premiéru na jaře 2013 s Karlovarským symfonickým orchestrem a se špičkovými zpěváky z Londýna. Obrovský úspěch zaznamenala skladba též již v roce 2017 přímo na jevišti Hudební scény MdB, kam se tedy po několika letech k potěše diváků opět vrací.

Koncertní představení odehraje orchestr divadla pod taktovkou šéfdirigenta Dana Kalouska a celkový dojem umocní dechberoucím výkonem zahraniční i domácí sólisté: Gaz Twist, Kirsten Joy Child, Viktória Matušovová, Daniel Rymeš a Michaela Hasalová.

Vstupenky jsou již v prodeji v pokladnách na Lidické ulici 16 nebo online na webu www.mdb.cz. 

(sal, foto: archív MdB)