Potopit se k útesům nebo se vydat za polární září... VIDA! nezná hranice

vidaBřezen – do VIDA! vlezem! Tím spíš, že právě tento měsíc čekají na školáky jarní prázdniny a jak to bude se sněhem, kdo ví... Takže třetí měsíc roku dává opravdu ideální příležitost k návštěvě zábavního vědeckého parku pro děti (ale nechají-li se zlákat také dospělí, jistě nebudou litovat), paleta programů je tu rozevřená opravdu doširoka.

Každý den si lze prohlídku desítek interaktivních exponátů zpestřit také science show a promítáním 3D filmů, které dávají divákům dokonalou iluzi. A zatímco potápět se v moři není pro každého, 3D film Poslední útes okouzlí reálností světa pod hladinou všechny diváky.1 „Díky 3D technologii mají návštěvníci pocit, jak kdyby byli přímo u korálového útesu. Film přibližuje, jak moc jsou pro lidstvo a Zemi korálové útesy důležité. Dá se přirovnat k obrovskému městu. Stejně jako město se rozvíjí, poskytuje svým obyvatelům přístřeší, potravu, očistné mechanismy, které mají vliv na celý oceán. Korálové útesy jsou stejně jako velká města viditelné z vesmíru, ale na rozdíl od lidských sídel přetrvávají desítky tisíc let," popsal nový film ředitel Lukáš Richter.

Pro velký zájem se o víkendech vrací také 3D film Pidiobři. „Tento film je určen hlavně menším návštěvníkům. Těšte se na nečekané dobrodružství s odvážným čipmankem a nebojácným křečkem prériovým. Díky záběrům natočeným pomocí vysokorychlostních kamer s ultra vysokým rozlišením zažijete 43 minut plných napětí, roztomilých scén i dojemných okamžiků ze skutečného života hlodavců. Promítáme s dabingem Jiřího Lábuse," doplnila mluvčí VIDA! Kateřina L. Brettschneiderová.

Promítání filmů je na programu v určených časech za příplatek 50 Kč za osobu v divadle vědy, které najdete přímo v expozici.

Během března mohou dětští návštěvníci zavítat také4 do dílny s pokusy na téma Za polární září. „Vydáte se s námi na tajuplnou pomyslnou výpravu na ostrov Island, kde je plno sopek, gejzírů a vodopádů. Kdo náhodou ještě neví, co je gejzír, tak u nás se to dozví a menší gejzír si i vlastnoručně vyrobí. Také popíšeme vznik polární záře a další zajímavosti tohoto magického místa," popisuje víkendové dílny Daniela Marková, autorka programu.

Dílny s pokusy lze navštívit vždy o víkendu za příplatek ke vstupnému 50 Kč pro skupinu 1 - 3 osoby, začátky jsou ve 12, 14 a 16 hodin.

Každý den jsou připraveny v rámci expozice pro návštěvníky zdarma science show. Aero – představení o létání se zábavnými pokusy, Detonátor – třaskavá show, nebo Oskar a 3D bratři.

 

Vyleťt s VIDA! do oblak. A nevynechejte Větrný tunel

Mise do oblak je expoziční hra plná šifer o létání určena pro všechny školáky, 5kteří rádi luští různé hádanky a úkoly. Po cestě se seznámíte s dobrodruhy, kteří se utkali v boji se zemskou tíží od bratrů Montgolfiérů, vynálezců horkovzdušného balónu, až po Elona Muska. Úspěšní řešitelé mise si domů odnesou vlastní letadlo.

Do luštění šifer se můžete pustit hned poté, co si na pokladně ke hře koupíte startovací balíček.

V Divadle vědy pak čeká na zájemce představení s pokusy Aero, kde se diváci dozvědí, proč je důležitá aerodynamika a s čím vším souvisí. 6„Zjistíte, proč mohou letadla létat, i když jsou těžší než vzduch, ale také jak správně střílet góly nebo co udrží formuli na dráze. Můžete se těšit na levitující žárovku a další pokusy, díky kterým pochopíte, co je to vztlak. Seznámíte se také s Magnusovým jevem, kterého využívají konstruktéři letadel nebo fotbalisté," popsala show mluvčí VIDA! Kateřina L. Brettschneiderová.

S létáním souvisí i nový exponát ve VIDA! expozici – Větrný tunel. „Přijďte vyzkoušet letové vlastnosti vlastních výtvorů. Otestujte, jak se mění při použití různých materiálů a tvarů. Jde o jedinečné spojení kreativity a poznání. Fantazii se meze nekladou a budete překvapení, co všechno a za jakých okolností může létat. Věříme, že zvídavé děti. ale i jejich rodiče se v nové části expozice zabaví klidně i na hodinu," láká na nový exponát ředitel VIDA! Lukáš Richter.

A pro ty, kteří to mají případně do Brna daleko, jsou určeny i pokusy na doma. Na webových stránkách www.vida.cz jich najdete celou řadu. Startovní balíček obdržíte na pokladně za příplatek ke vstupnému 70 Kč.


Šílení vědci mají šanci na apríla. Neváhejte

V sobotu 1. dubna 2023 čeká na zájemce ve VIDA! šíleně geniální rodinný den plný objevů. Na několika stanovištích jim tu představí nejdůležitější objevy a vynálezy, které nás obklopují. 7„A když už bude ten apríl, tak každý kdo dojde v převleku, za bláznivého vědce, od nás dostane malý dárek. Protože se jedná o akci pro rodiny s dětmi, přidali jsme promítání 3D filmu Pidiobři a vstup na film bude ten den zdarma v rámci vstupného do expozice. Stejně jako science show Kolo, která popisuje fyzikální procesy spojené s jízdou na kole," pozval do VIDA! Lukáš Richter, ředitel.

„V našem multifunkčním sále jsme pro rodiče a jejich děti připravili oblíbenou hru typu co by, kdyby, kterou si může zahrát celá rodina.8 Na jednom ze stanovišť se návštěvníci dozvědí, jak je to s telefonem a jak vypadá uvnitř. V další místnosti zase přiblížíme užitečné plísně a mikroorganismy. Nebo si vyzkouší princip fungování knihtisku a žárovky," popsala program jeho autorka Tereza Muzikářová.

Značná část z více než 180 interaktivních exponátů v rámci vnitřní expozice VIDA! popisuje objevy a vynálezy lidstva. Návštěvníci tak mohou prozkoumat vývoj vědy hravou a přitažlivou formou. 

(sal)