ŠPILBERK ŽIJE! Adventem

certovske 4ku3 1Kam vyrazit nasát tu pravou vánoční atmosféru? Přijďte na Špilberk! Na hrad Špilberk se vrací adventní veselí, jaké návštěvníci znají z let před koronavirovou pandemií. Minulý rok musel být program adventu na hradě značně omezený, ale o to lepší bude letos!


Začínat budeme tvořivýmispilberk dílničkami, které budou probíhat každou sobotu od 26. listopadu do 17. prosince, vždy od 10.00 do 17.00. V rámci zakoupené vstupenky na dílničku se budou moci rodiče s dětmi podívat do stálých výstav zcela zdarma. Děti si tak odnesou nejen krásný výrobek, ale také zážitek.

K adventu na Špilberku patří i tradiční dětský den. Letos jsme jej nazvali Čertovské Vánoce a možná přijde i anděl... Vánoční jednodenní akce pro celou rodinu na hradě Špilberku se bude konat 10. prosince od 10.00 do 17.00. spilberk 3Přichystaná je soutěžní vánoční hra aneb: zachráníš se splněním tří úkolů před čertem Barnabášem? Na velkém nádvoří se bude konat jarmark chutí a vůní. Opečeme si již tradičně špekáčky. Uvnitř hradu si budou moci děti vyrobit něco na památku ve tvořivých dílničkách, které tento den připravuje Muzeum města Brna ve spolupráci s Muzeem romské kultury. Nebude chybět ani divadýlko s pohádkou a letos se můžete těšit i na minikino! Až se setmí, program bude zakončený poutavou ohňovou show. Vstup se neplatí. Tady zkrátka nesmíte chybět!

Týden před Vánoci bude Špilberk patřit duchovnu, ale také folkloru. spilberk 2Šťastné a veselé s Petrovem a Javorníčkem, to bude akce na velkém nádvoří, kde se v sobotu 17. 12. od 11.00 představí dětský folklorní soubor Javorníček Brno. Po dětech z Javorníčku bude na stejném místě následovat vánoční bohoslužba od římskokatolické farnosti u katedrály sv. Petra a Pavla ve spolupráci s varhanickou školou. Vstup bude také zdarma.

Na Špilberku vás čekají dny plné zábavy a pohodové vánoční atmosféry. Včetně stromečku na velkém nádvoří!


Poklady na Špilberku

spilberk 4Celá končící sezóna 2022 se v Muzeu města Brna a na hradě Špilberku nesla ve znamení pokladů. V březnu to odstartovala velmi úspěšná výstava zbraní a zbrojí s názvem Poklady špilberské zbrojnice, na kterou se ještě můžete podívat až do konce letošního roku.

Druhým výstavním počinem, který odkrývá poklady ze sbírek Muzea města Brna, je výstava Poklady z depozitářů. Šest místností, šest předmětů, šest příběhů. Jde o moderně řešenou výstavu, která má návštěvníka seznámit s šesti unikátními příběhy brněnské historie. Ne vždy musí být pokladem blyštivý předmět. Může to být i silný příběh, který za ním stojí.

Cyklus pokladů na hradě zakončují spilberk 5Tváře ze zapomnění aneb poklady z půdy. V této výstavě hrají prim nalezené skleněné negativy a dokumenty na dvou půdách dvou brněnských domů. Můžeme se jen domnívat, kdo a proč je na půdu schoval. První místnost je věnovaná domu na Vlhké 19 a neznámým osudům jeho obyvatelů. Druhá místnost vypráví příběh rodiny Otto Kohna, která hledala v nelehkých časech první poloviny 20. století útočiště v Brně, bohužel skončila tragicky...


Advent v Muzeu města Brna

Hrad Špilberk

 • Adventní dílničky každou adventní sobotu 10.00 – 17.00     
       26. 11. Vánoční přání
       
       03. 12. Čertoviny
       10. 12. Vánoční ozdoba
       17. 12. Vánoční dáreček
 • Čertovské Vánoce a možná přijde i anděl – 10. 12. 2022
 • Šťastné a veselé s Petrovem a Javorníčkem – 17. 12. 2022
 • Vánoční komentované prohlídky

Vila Tugendhat – Happy ChristMies

 • 26. 11. Adventní sobota s Miesem – prohlídka pro předškoláky
 • 3. 12. Adventní sobota s Miesem – prohlídka pro předškoláky
 • 10. 12. Adventní sobota s Miesem – prohlídka pro školáky
 • 17.12. Adventní sobota s Miesem – prohlídka pro školáky
 • Vánoční filmová projekce ve vile Tugendhat – 15. 12. 2022

Více informací naleznete na
www.spilberk.cz 
FB - @Muzeum města Brna, @Hrad Špilberk – Spilberk Castle
IG - @hrad.spilberk


Z. Šolc: Těší mne, že návštěvníků přibývá

Vánoční premiéra se vším všudy to bude pro ředitele Muzea města Brna Zbyňka Šolce, který je ve své funkci necelý rok a půl.

Minulý rok adventní program zhatil covid, letos si vánoční atmosféru na hradě užijete v plném rozsahu. Těšíte se?
Určitě! Vloni jsme si nemohli užít adventního času a vánočního programu naplno, jak jsme chtěli, což se tentokrát snad nestane. Minulý rok jsme osvítili věž hradu, abychom měli největší stromeček v Brně. Letos se budeme moci vrátit ke klasickému vánočnímu stromečku, který od prosince rozsvítí velké nádvoří hradu Špilberku. Vánoční atmosféru na hradě podpoří nejen nové osvětlení celého hradu, ale i rozšíření výzdoby v areálu a na malém nádvoří a Věřím, že se nám podaří vytvořit sváteční atmosféru i program, který jsme letos pro všechny návštěvníky muzea vymysleli.

Chystáte na adventní čas nějaké novinky nejen na Špilberku, ale v rámci celého Muzea města Brna?
Na hradě Špilberku budeme mít dva víkendy plné kouzelného programu, které zařídí především pracovníci muzea, ale zapojí se i Muzeum romské kultury a římskokatolická farnost u katedrály sv. Petra a Pavla v Brně. Na hradě budou probíhat například Čertovské Vánoce. Prodloužena zůstává otevírací doba areálu hradu, takže si můžete užít kouzelné zimní večerní pohledy na celé město z našich hradeb každý den do 21.00.

Ve vile Tugendhat zas budeme poprvé v historii organizovat speciální prohlídky pro děti spojené s výtvarnými dílničkami. Pokud tento článek čtete a již jsou dílničky vyprodány, nebojte se, i v roce 2023 se na hradě a ve vile na dětské návštěvníky zaměříme.

Jak byste zhodnotil své dosavadní působení ve funkci ředitele?
Tato vánoční aktivita, snaha otevřít muzeum a jeho objekty široké veřejnosti, pořádat kulturní akce a nabízet aktivity pro různé skupiny Brňáků, jsou jedny z hlavních cílů, které jsem si při nástupu do Muzea města Brna vytknul. Podle zvýšené návštěvnosti se nám v roce 2022 daří do muzea lákat více a více návštěvníků. Celková návštěvnost všech našich výstav, prohlídkových tras, kulturních akcí, zahrady vily Tugendhat a areálu hradu Špilberku dosáhne na konci tohoto roku více jak 800 000 návštěvníků. Je to samozřejmě práce všech kolegů, kteří se podílejí na přípravě akcí, odborné práci z muzea a také zabezpečení chodu jednotlivých objektů. Těm všem patří dík. A také přání mnoha energie a skvělých nápadů do roku 2023.

Na co se mohou návštěvníci těšit v příští sezóně?
Velkým úkolem pro rok 2023 je dokončení opravy Arnoldovy vily a celé okolní zahrady včetně společného zpřístupnění okolních zahrad. Připravujeme velkou výstavu, která bude pojednávat o městě v lese, životě s lesem a o všem, co je v okolí Brna spojeno se stromy, lesy, lesnictvím, využitím dřeva a historickým vývojem lesnictví. Velmi se těšíme na výstavu k výročí Elišky Rejčky, královny a významné zakladatelky kláštera cisterciaček na Starém městě a také dvojvýstavu nestora československé fotografie Miloše Budíka, která proběhne ve vile Tugendhat i na hradě Špilberku. Tajemství nové expozice v Arnoldově vile bude prozrazeno při slavnostním otevření.

Budeme pokračovat v mnoha dalších akcích pro širokou veřejnost jako jsou Velikonoce, Čarodějnice nebo dětská zářijová dvoudenní akce Špilberk žije. Rádi bychom rozšířili sezónu i o akce podzimní jako je vinobraní nebo pivní festivaly tak, aby opravdu Špilberk žil 12 měsíců v roce.

A co byste popřál Muzeu města Brna a jeho návštěvníkům do roku 2023?
Za celé Muzeum města Brna přeji všem návštěvníkům, aby v našich aktivitách nalézali smysl, zábavu i vzdělání, a aby návštěva muzea a jeho objektů pro ně vždy byla zážitkem. Muzeu přeji ještě více spokojených návštěvníků a úspěšných výstav, a nově opravených památkových objektů.