Hudební hostina právě začíná!

fotka na titulSvětové i české premiéry, hudba čtyř století, velká zahraniční turné, edukace a koncerty pro děti, oslavy 150 let Besedního domu. To je nová sezona Filharmonie Brno, která se právě rozjíždí. Nasedněte s námi.

Jako pomyslná červená nit se koncertním programem proplétá inspirace starou hudbou a objevování jejích pozapomenutých skvostů, dlouhodobé projekty šéfdirigenta a uvádění zásadních děl 20. a 21. století. Sezona je opět syntézou tradice a inovace. „Velmi si vážím našeho publika, které podporuje a oceňuje dobrodružnou atmosféru s mezinárodní perspektivou. Ještě více mě těší, že toto můžeme představit i posluchačům při zahraničních turné," řekl šéfdirigent a umělecký ředitel Filharmonie Brno Dennis Russell Davies, který orchestr vede pátým rokem.

Výraznou linií nové sezony je stará hudba. „Chceme objevovat její pozapomenuté skvosty, jako se nám to podařilo například u Rejchovy Lenory. Ještě více nás ale zajímají autoři mladší, kteří se touto hudbou inspirovali," uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová. Zejména v Besedním domě zazní takto komponované koncerty, například večery s názvem Ve starém slohu, Poslové starých časů nebo Schubert meets Berio. V jednom večeru se tak setkají Salieri, Henze, Malecki a Beethoven, v jiném zase Haydn v kombinaci s Mansurjanem a Silvestrovem. „Z českých autorů připomeneme Vranického nebo Vaňhala," vyjmenoval dramaturg Filharmonie Brno Vítězslav Mikeš.

Na objednávku píše pro novou sezonu svoji skladbu izraelský klavírista, dirigent a skladatel Benjamin Jusupov, který byl rezidenčním umělcem orchestru před osmi lety a jehož koncerty měly u posluchačů velký ohlas. „Zahrajeme jeho skladbu inspirovanou Leošem Janáčkem, kterou jsme objednali.foto na šířku Věříme, že se nám podaří položit základ pro dlouhodobý projekt, ve kterém plánujeme s podobným zadáním a ve spolupráci s Nadací Leoše Janáčka oslovovat další autory," podotkl Mikeš. Tři večery s Jusupovem jsou připraveny od 23. do 25. listopadu. Dva velké koncerty v Janáčkově divadle, na nichž zazní zmiňovaná premiéra v kombinaci s Brahmsovou Symfonií č. 4, totiž předznamená středeční koncert v Besedním domě nazvaný Na křižovatce kultur. V české premiéře na něm zazní čtyři Jusupovovy skladby nejen v podání autora, ale i dalších sólistů. Jusupov, velmi respektovaný autor píše pro světoznámé sólisty jako Maxim Vengerov, Vadim Repin nebo Misha Maisky. Jeho hudba využívá posluchačsky přitažlivé prvky: názvuky středoasijské tradiční hudby, tanga nebo rocku.

Po podzimním britském turné vyjede orchestr v únoru na třítýdenní americké turné, při kterém se do Spojených států vrátí přesně po padesáti letech. „Čeká nás koncert v newyorské Carnegie Hall i na Brooklyn Academy of Music, tři koncerty v Kalifornii, po jednom v Detroitu, Kansasu či v texaském Lubbocku s úžasným koncertním sálem. Vezeme do Ameriky naše rodinné stříbro - Janáčkova Tarase Bulbu, Sinfoniettu a Glagolskou mši, Dvořáka i Martinů ale také třeba Glassovy Symfonie č. 3 a 12. Těšíme se na velké sólistky – Laurie Anderson a Angélique Kidjo," informoval manager orchestru Pavel Šindelář. Před brněnskými filharmoniky a jejich posluchači se tak otevírá bohatá sezona plná koncertů na domácích i zahraničních pódiích.


Koncerty v divadle se slevou už jen měsíc

Výhodné předplatné, při kterém se dostanete na poloviční cenu za vstupenku, můžete kupovat až do konce listopadu, přesněji řečeno do prvního koncertu z každého abonentního cyklu. foto na výškuLetos jich pro vás ve Filharmonii Brno připravili několik a pro zjednodušení je pojmenovali slovem, které je vystihuje nejvíce. Řada Epická stejně jako Romantická nabízí čtyři velké koncerty v Janáčkově divadle, tedy orchestr v největším obsazení hrající velké symfonie. Nostalgická charakterizuje řadu v Besedním domě, která uvádí hudbu čtyř století v inspirativních souvislostech. Řada Komorní přináší pět večerů se špičkovými sólisty. Více najdete na www.filharmonie-brno.cz/abonma.


Besední dům slaví 150 let

Příští rok slaví Besední dům 150 let. Ihned po otevření v něm našla zázemí tehdy ještě málo početná česká kulturní společnost. Sídlila zde záložna, Sokol, tiskárna, redakcerámeček BD 150 a časem si zajistila vůdčí místo Beseda brněnská jako spolek zasahující svými aktivitami řadu oborů, nejvýrazněji sborový zpěv. Prakticky od začátku zde působil jako sbormistr a hudební ředitel Leoš Janáček.
Výročí připomene na začátku května minifestival zahrnující sérii koncertů vycházejících z těch, které se v Besedním domě uskutečnily krátce po jeho otevření. V plánu je také velká výstava pořádaná společně s Moravskou galerií, mezinárodní odborná konference na téma koncertní sály a rovněž několik dětských edukačních programů.

Nová edice filharmonických nahrávek čítá už pět titulů

Profilové CD skladeb Jana Nováka, neústupného rebela spjatého s Brnem, obohatilo v létěrámeček CD foto novou edici filharmonických nahrávek. Novákova hudba není lidem příliš známá, ale kdo ji uslyší, okamžitě si ji zamiluje. Vyniká totiž melodičností, jasnou strukturou a vtipem. Novák tak rozšířil edici obsahující nahrávky Rejchy, Dvořáka, Pärta a Glasse, jehož Symfonii č. 12 „Lodger" vydala Filharmonie Brno jako první orchestr na světě. CD můžete koupit v předprodeji, na koncertech nebo v e-shopu na filharmonickém webu.


Dárek pro celou rodinu

Čím více koncertů, tím větší sleva. Tak funguje Sezonasprávné foto dárek pro celou rodinu na míru, tedy speciální předplatné, při němž si sami vyberete koncerty, které vás zajímají. Můžete si tak pořídit abonmá pro sebe, ale také ho využít jako dárek pro rodinu a blízké – a vstupenky mezi ně rozdělit podle toho, co mají rádi. Velké symfonie, jazz, komorní večery nebo třeba kombinaci hudby novější a starší. Informace najdete na webu v sekci abonmá.

inzerce
(sal)
Foto: Archív FB