Adéla Elbel: Zajímá mne rozdílnost mužů a žen

Adela B7A0119Adéla Elbel Patří v současnosti k nejznámějším představitelům stand-upu, žánru, který se u nás sice pod tímto názvem nezabydluje dlouho, ale zdá se, že úspěšně a že bude oblíbeným „nájemníkem". Přestože, nebo protože, je z Brna, kde se stand-upům výjimečně daří, je už natolik populární, že se stala i otázkou v kvízu Ondřeje Sokola Na lovu. Takže bližší představení komičky, spisovatelky, překladatelky a moderátorky netřeba... Brněnské Divadlo Bolka Polívky bude nyní nově domovskou scénou její talk-show S Adélou, který bude na programu každý měsíc vždy s párem jiných hostů.

Když jsme končili zhruba před dvěma roky rozhovor, stěhovala jste se právě do Prahy – s tím, že tam jdete i s dcerami hledat klid. Povedlo se?
Stěhování se povedlo, ale klid... ten já asi úplně neumím. Jakmile stagnuju, začnu hledat, co bych vlastně ještě ráda...

Právě do Brna se ale vracíte, abyste vstoupila do „nové řeky". Zatímco dosud jste byla úspěšnou stand-up komičkou, tentokrát si hodláte na jevišti Divadla Bolka Polívky vyzkoušet vlastní talk-show S Adélou. Pokud se nemýlím, je to vůbec poprvé, co jdete do takového formátu. Váš sen?
Ano, talkshow je můj velký sen, protože si myslím, že jsem lepší hostitel a glosátor než bavič. Takže si plním sen a těším se.

Na jevišti jste dosud byla sama za sebe a přiznávala jste, že ráda a hodně improvizujete. Teď budete mít rovnou dva hosty... Jak se budete připravovat?
Já jsem improvizátor ve chvíli, kdy jsem na jevišti sama. Pokud mám hosty, chci je nastudovat co nejlépe. Improvizace potom vychází z nastudované látky o hostech v interakci s nimi.

A budete i společně trénovat, nebo to necháte plynout rovnou na jevišti?
Jen a jen plynout.

Podle anotace budou společným tématem talk show vztahy,Adela Mock-up mužský a ženský pohled na život a svět, proto také hosty bude muž a žena. Proč toto téma? Cítíte se kovaná v párové terapii, v párové komunikaci, ve vztazích?
Jejda, vůbec. Já se necítím kovaná v ničem. Ale celý život mě zajímá chování mužů a žen a jejich rozdílnost. Takže to bude jedna ze součástí show.

Zpěvačka Marta Jandová a fotbalista Petr Švancara. Moderátorka a herečka Iva Pazderková a zpěvák a hudebník Matěj Ruppert... Podle jakého klíče jste si hosty vybírala a dávala k sobě?
Mám ráda zajímavé lidi, ale nešlo mi o nějaký jasný kontrast. Spíš jsem si je vždy představila dohromady a ta představa mě bavila. A tak věřím, že bude i diváky.

Máte nějakou otázku, kterou chcete položit všem?
Ne, nerada bych se sama čímkoliv svazovala.

A budete hledat nějakou odpověď pro sebe, jak najít to, co mužský a ženský svět spojuje a co rozděluje?
Ano, to je pro mě základ. Ráda bych našla odpovědi jak pro ženy, tak pro muže.

Mnoho herců, než vstoupí na jeviště, dodržuje nejrůznější rituály nebo si aspoň bere nějaký talisman, aby všechno dobře dopadlo. Platí to i pro stand-upistky či moderátorky?
Vůbec. Snažím se nebýt pověrčivá, takže nechodím kolem kočičího hotelu. Co kdyby se nějaká černá kočka zrovna vydala na procházku.

Prý také píšete další knihu? Je to pravda a o čem?
Ano, píšeme s přítelem knihu, kterou uvozuje naše cesta do Santiaga de Compostela. Je ale primárně o vztahu muže a ženy. O tom, jak na sebe mohou lidé reagovat traumaty a modely získanými z dřívějška. A hlavně je to kniha o lásce.

Když teď můžete porovnávat – jak se tedy liší život v Praze od toho brněnského?
Vůbec nevím. Já nestíhám žít ani v jednom z těchto měst. Můj přítel bydlí v Brně, já v Praze, takže oba jsme spíše na cestách.

Takže po Brně se vám stýská, nebo ne?
Mám v Brně stále zubařku, gynekologa a opraváře obuvi. Takže se nabízí otázka, přestěhovala jsem se vůbec?


Talk show S Adélou můžete vidět v Divadle Bolka Polívky poprvé 4. října se zpěvačkou Martou Jandovou a fotbalistou Petrem Švancarou.

(jih)
Foto: Archív DBP