Kultura žije! Žijte s ní!

NdB BEZ-ROUCHA IG-plakat 1080x1350pxV Národním divadle Brno nezahálejí. Připraveno je pro vás 10 činoherních premiér, 4 operní a 2 baletní! A divadelníci se těší, že v jejich dobré společnosti prožijete celou právě začínající sezonu. Čtěte a nechte se zlákat.

 

Činohra NdB

První premiérou nové sezony je inscenaceNdB ZLATY-DRAK IG-stories-plakat 1080x1920px i Zlatý drak Rolanda Schimmelpfenniga v režii ředitele NdB Martina Glasera. Spletité osudy, záměna, propletené vztahy a muži hrající ženy, ženy muže, staří mladé a mladí staré. To vše v jednom večeru 7. října v Mahenově divadle.

Divadlo Reduta nezůstává pozadu a 14. října uvede premiéru hry Na dně jednoho z největších ruských modernistů Maxima Gorkého v překladu a adaptaci Tomáše Vůjtka, několikanásobného držitele Ceny Alfréda Radoka za nejlepší hru.

Další dvojitá dávka premiér vás zasáhne na začátku prosince. V Mahenově divadle to bude Neklan Julia Zeyera v přebásnění Jaroslava Vostrého 2. prosince. Tou druhou bude světová premiéra inscenace s jazykově zábavným názvem Starý dobrý Nový (Oldřich), kterou Petr Stančík napsal přímo po Činohru Ndb. 9. prosince se potkáme s prvorepublikovými hvězdami a v průběhu večera zazní téměř dvě desítky písní s hudbou Jakuba Kudláče.

Feminista je první premiérou nového roku. NdB CEKANI-NA-GODOTA IG-stories-plakat 1080x1920pxHra dvojnásobného držitele ceny Magnesia Litera Marka Šindelky bude v Redutě režírována ženou, Aminatou Keita. A hned po ní se v Mahenově divadla snad dočkáme Čekání na Godota. Michal Vajdička, režisér, přizval ke spolupráci Pavola Andraška, scénografa, který svou cyklickou magickou scénou podtrhuje absurditu celého čekání.

Dubnová nálož premiér vám nabídne trochu oddychovější témata. I přesto, že se Anatol rakouského autora Arthura Schnitzlera tváří jako kritika vídeňské společnosti, jde spíše o ironickou glosu mezilidských vztahů a téma konfrontace žen a mužů. Situační komedie Bez roucha Michaela Frayna vám umožní náhlednou pod pokličku tvůrčího divadelního procesu, kde zkoušení komplikují nedořešené osobní vztahy a talíř se sardinkami.

Blížící se prázdniny neznamenají zpomalení. Hodinový hoteliér Pavla Landovského a Lhář Pierra Corneille toho budiž důkazem.


Opera NdB

První operní premiéra 2. listopadu má hned několik výjimečností. Osobité spojení opery Z mrtvého domu a scénické podoby Glagolské mše otevře 8. ročník festivalu Janáček Brno. Při jejím vzniku se poprvé sejdou dva vynikající umělci – dirigent Jakub Hrůša a režisér Jiří Heřman.

Mise je jasná – provdat vdovu! Veselou vdovu, ale tak, aby její miliony zůstaly v knížectví.NdB VESELA-VDOVA IG-plakat 1080x1350px Nápadníků by bylo dost, jenže hrabě Danilo pověřený úkolem má s vdovou Hanou Glawari už svou milostnou historii. Náklonnost je tedy oboustranná, ale nechuť přiznat si, že stará láska nezrezivěla, taky. Když přidáte další ingredience v podobě párty na velvyslanectví v Paříži, tanečnic ze slavného kabaretu U Maxima a vtipné dialogy, máte vše, co je třeba na skvělou operetu 3. února 2023 v Janáčkově divadle.

Komedie a režisér Ondřej Havelka to je spojení, které nikdy nezklame. Obzvlášť, když jde o komedii od Giuseppe Verdiho. Že byste nečekali tento žánr u skladatele slavných tragických oper? Omyl, Verdi si celý život přál napsat komedii a dostal se k tomu až ve své poslední opeře. A tak vzniklo mistrovské dílo inspirované slavnou Shakespearovou postavou rytířem Falstaffem, 5. dubna 2023 v Janáčkově divadle.

Dívka tančí. Jeden za druhým, ve smyslném pohybu, padá k zemi jejích sedm závojů. Tančí, aby potěšila krále Heroda, a chce za to jen jediné. Hlavu muže, kterého miluje. Když nechce opětovat její lásku, Salome touží alespoň po polibku jeho mrtvých úst. 17. června 2023 v Janáčkově divadle.


Balet NdB

Baletní soubor NdB zahájí ndb bolerocelou sezonou premiérou Bolera Johana Ingera. Tři tvůrci, tři témata, tři rozdílné pohybové rukopisy. Lidské vztahy, základní otázky lidského bytí i otazníky nad vlastní identitou. Otázky, na které se v dnešní době hledá odpověď jen velmi těžce. Již 23. září v Janáčkově divadle.

Druhou premiérou je Balanchine 5. května 2023. George Balanchine byl choreografický fenomén 20. století a mít ucelený večer výběru jeho díla je pro každý soubor poctou. Jeho neoklasický baletní styl je krystalicky čistou osnovou našeho večera a podává svědectví o vývoji klasického tance nejen v Severní Americe, odkud se rozšířil do celého světa.

Vstupenky na premiéry Národního divadla Brno i celý repertoár zakoupíte v Zákaznickém centru na Dvořákově 11 v pracovní dny od 8:30 do 18. Nebo online na www.ndbrno.cz

Do konce září máte možnost pořídit si jedno z předplatných a mít tak jisté, že vám nic z novinek i stálic repertoáru neunikne.


Festival Janáček Brno

Neopakovatelná atmosféra, hudba Leoše Janáčka a kompletní česká dirigentská špička na jednom místě. Ve dnech 2. – 20. listopadu 2022 rozezní Brno již 8. ročník jedinečného mezinárodního operního a hudebního festivalu Janáček Brno.MFJB-2022 plakat A1 tisk-2 FB edit V podání předních operních domů, orchestrů i sólových interpretů čeká diváky nabitý program, kterým se tentokrát prolíná téma „Quo Vadis". Slavnostní zahájení patří tradičně nové inscenaci Janáčkovy opery NdB – jedinečnému spojení opery Z mrtvého domu a scénické podoby Glagolské mše pod taktovkou Jakuba Hrůši a v režii Jiřího Heřmana. Zajímavé pohledy na interpretaci Janáčkových oper nabídne švýcarské Grand Théâtre de Genève s inscenací Káti Kabanové, Welsh National Opera s Věcí Makropulos či pražské Národní divadlo s Káťou Kabanovou a Schulhoffovými Plameny (obojí v režii Calixta Bieita). Pozadu nezůstane ani koncertní linka s Orchestre de la Suisse Romande, Pavel Haas Quartet, Nicky Spence ad., jejím vyvrcholením pak jistě bude kantáta Quo Vadis pod taktovkou Johna Fioreho. To vše a mnohem více na Janáček Brno 2022! Pro bližší informace a nákup vstupenek sledujte stránky www.janacek-brno.cz

 


Vizuály:
Bez roucha, autor fotografií Václav Jirásek, na fotografii Hana Drozdová.
Zlatý drak, autor fotografií je Václav Jirásek, na fotografii Eliška Zbranková.
Čekání na Godora, autor fotografií Václav Jirásek, na fotografii Petr Kubes a Michal Bumbálek.
Veselá vdova, autor fotografií Ivan Pinkava.
Bolero, autor fotografií Pavel Hejný.
MFJB