Brno Art Open – umění inspirované Mendelovými objevy v ulicích

men6Pravidelná přehlídka uměleckých projektů ve veřejném prostoru Brno Art Open, dříve Brňanům známá jako Sochy v ulicích, bude v roce 2022 věnována památce světově proslulého brněnského vědce Johanna Gregora Mendela. Na jeho odkaz naváží čeští i zahraniční umělci, kteří se věnují takzvanému bio-artu.

Pozvání na letošní ročník Brno Art Open přijali zahraniční umělci Kuai Shen z Ekvádoru, Uli Westphal z Německa, slovinská umělkyně Saša Spačal, Tomáš Gabzdil Libertíny, žijící v Nizozemí – a také Anna Hulačová a Jiří Suchánek. Všichni vytvořili své nové projekty přímo pro prostory brněnských ulic a parků. Umístění uměleckých objektů a instalací bude v letošním roce sledovat stopy Mendelova života a působení. men2V zahradě augustiniánského opatství na Mendlově náměstí budou vystaveny úly, které zhotovila výtvarnice Anna Hulačová. V parku Lužánky před Střediskem volného času vyroste obří brána z pláství od Tomáše Gabzdila Libertínyho. Na školu v ulici Jánská umístí specifickou meteorologickou laboratoř umělec a experimentátor Jiří Suchánek. Umělecké objekty budou umístěny také v parku za Domem umění na Malinovského náměstí – zde diváci najdou oživené totemy a videoprojekci ekvádorského výtvarníka Kuai Shena, který se dlouhodobě věnuje umělecké tvorbě využívající algoritmy komunikace mravenců. V zahradě Vily Löw-Beer na ulici Drobného pak vyroste interaktivní skleník, jakýsi obří herbář slovinské umělkyně Saši Spačal. Ulice Brna zaplní také velkoformátové fotografie hrachových zrn připomínajících lidské obličeje od německého výtvarníka Uliho Westphala. Umělci společně s kurátory Milanem Mikuláštíkem a Milanem Kreuzziegerem pro inspiraci navštívili i Mendelovo rodiště v obci Vrážné – Hynčice.

„Je zvláštním, ale v jistém smyslu typickým paradoxem, že v české společnosti nedosahuje Mendelova proslulost ani zdaleka míry odpovídající jeho mezinárodnímu významu. Následující ročník festivalu Brno Art Openmen3 chce výstavou uměleckých děl ve veřejném prostoru připomenout Johanna Gregora Mendela jako komplexní osobnost, a pokusit se alespoň částečně obsáhnout šíři jeho multidisciplinárního vědeckého výzkumu, zahrnujícího vedle šlechtění a křížení rostlin například včelařské či meteorologické aktivity, ale další přírodní vědy," upřesnil téma letošního ročníku kurátor Milan Mikuláštík. „Brno Art Open 2022 představí Mendela nejen jako vědce, ale také jako člověka, jenž i po dvou stech letech od svého narození dokáže inspirovat současné umělce a umělkyně," dodává druhý z kurátorů přehlídky, Milan Kreuzzieger.

Součástí projektu Brno Art Open je také série doprovodných programů, akcí a událostí, které budou zahrnovat odborné a popularizační přednášky, diskuse a workshopy, komentované prohlídky či happeningy. Slavnostní zahájení proběhne v úterý 7. června v Domě umění na Malinovského náměstí. Přehlídka potrvá do 28. srpna 2022.


Bio-art je...
... umělecký směr, který radikálním způsobem kombinujemen4 vědecké a umělecké přístupy. Umělci tvoří s biologickými materiály, přírodninami a živými organismy a nechávají také velký prostor experimentu. Propojení umělecké a vědecké představivosti přináší nový, obohacující pohled na společenské jevy a otevírá diskusi nad důležitými etickými otázkami a problémy současnosti, jako jsou lidské zásahy do životního prostředí, genetické manipulace či samotný vznik a existence života na Zemi.


men

BRNO ART OPEN 2022

gGeEnn

Mendel je... umělec!

Tomas Gabzdil Libertíny (SK/NL), Anna Hulačová (CZ), Kuai Shen (EC/DE), Saša Spačal (SI), Jiří Suchánek (CZ), Uli Westphal (DE)

8. června - 28. srpna. 2022

Vernisáž: 7. 6. 2022 v 18 h

Kurátoři: Milan Kreuzzieger, Milan Mikuláštík
V rámci Brno Art Open 2022 se odehrají tyto doprovodné akce:

  • 7. 6. od 18:00 – vernisáž – zahájení přehlídky se odehraje v hale Domu umění, událost svou zvukovou performance doprovodí jeden z participujících umělců Kuai Shen
  • 8. 6. od 16:00 – komentovaná procházka s kurátorem Milan Kreuzziegerem
  • 8. 6. od 19:00 – diskuze s Kuai Shenem a Klárou a Pavlem Bezděčkovými na téma mravenců v umění
  • 23. 6. od 17:00 – diskuze o vědeckých aktivitách J. G. Mendela s meteorologem Jaroslavem Rožnovským a dalšími hosty
  • 24. 7. a 27. 8. od 16:00 – komentované procházky
  • Podrobnosti o programu a další zajímavosti najdete na stránkách www.dum-umeni.cz


TIP: Letní program Domu umění kromě Brno Art Open přinese také

Pro mě v Domě Week

V rámci série Pro mě v Domě připravujeme pro malé zájemce od 8 do 15 let celý týden plný workshopů a tvůrčích aktivit.men5 Na každý den od 9 do 16 hodin je přichystán bohatý program zaměřený na rozmanitá témata a umělecké techniky – například sochy v centru města, designérství včelích úlů, architektura městských kašen nebo experimenty s tvořením videa. Zájemci se budou moci zúčastnit jak celého programu, tak i jednotlivých dnů. Více informací o náplni workshopů najdete na stránkách www.dum-umeni.cz, pro rezervace míst kontaktujte Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

(sal)
Foto: Archív DUMB