Předplatné do MdB nabídne jedinečné divadelní zážitky!

Titulní strana- Šalina duben 2022Městské divadlo Brno si vám s radostí dovoluje představit svou nabídku nového Sezónního abonmá a Předplatného pro pěkné podvečery na nadcházející divadelní sezónu 2022/2023. Kromě toho, že díky němu uvidíte mnoho skvělých představení, získáte i celou řadu výhod – stálé sedadlo v sále, časopis Dokořán každý měsíc ve schránce či výpravný divadelní kalendář, jenž vás spolu s MdB bude provázet celým rokem.

 

Sezónní abonmá

Na sezónu 2022/2023 pro vás Městské divadlo Brno připravuje devět nových inscenací. Čtyři z nich se odehrají na Hudební scéně a pět pak na Činoherní. Dvě z nich se v MdB dočkají své světové premiéry a tři z nich budou uvedeny poprvé v České republice! Čtyři další tituly pak představují poklady světové dramatické tvorby.


Tracy Letts
MARY PAGE MARLOWOVÁ

rodinné drama o hledání smyslu života

Jedna z posledních her předního amerického dramatika vypráví neobyčejný život obyčejné americké ženy, příběh o tom, na jaké životní okamžikyMary Page Marlowová si člověk zpětně (ne)vzpomíná. Vše začíná snahou pětačtyřicetileté matky, která se pokouší vysvětlit dětem, proč se rozvádí – a následuje jedenáct obrazů, kde na přeskáčku vidíme Mary v rozpětí od desetiměsíčního dítěte v kolébce po sedmdesátiletou ženu čekající v nemocnici na smrt. Mimořádné dílo neokázale demonstruje, jak komplikovaný a nejednoznačný může být zdánlivě obyčejný lidský osud a jak nepodobný si může být jediný člověk v různých fázích svého života.
Režie: Mikoláš Tyc
Hrají: Markéta Sedláčková, Radka Coufalová, Lucie Bergerová, Barbora Goldmannová, Barbora Slaninová a další.


Robin Schenk, Petr Štěpán, Miroslav Ondra
DEVĚT KŘÍŽŮ
historický muzikál, světová premiéra

Pro MdB napsané nové hudební dílo vypráví starou moravskou pověst, jež se snad měla odehrát u Velké Bíteše. Uherský koňský handlíř Luka se v ní zamiluje do dívkyAutoři muzikálu Devět křížů Elišky, kterou zaváže slibem věrnosti a odjíždí domů, aby prodal své statky a vrátil se zpět s penězi. Eliška však mezitím podlehne naléhání, aby si vzala mlynářova syna. Právě v den svatby se ale Luka vrací a vykoná pomstu, při níž obětuje i svůj život. Ať už je to pravda, či ne, poutavé melodie mladého brněnského skladatele Robina Schenka a silný příběh lásky a nenávisti podle Petra Štěpána a Miroslava Ondry vás zcela pohltí!
Režie: Petr Gazdík
Hrají: Libor Matouš nebo Ondřej Studénka, Kristýna Daňhelová nebo Svetlana Janotová, Rastislav Gajdoš nebo Milan Němec a další.

Pam Valentine
MEZI NEBEM A ZEMÍ
magická komedie o životě po životě

Felicity a Simon čekají první dítě a díky realitnímu makléři Markovi konečně najdou i svůj vysněný ideální dům. Makléř sice tuší, že v něm podle všeho straší, přesto jim dům nakonec pronajme a všichni jsou spokojení. A to včetně předchozích obyvatelů domu Jacka a Susie, kteří jsou skutečně také stále „doma". V jednom domě tedy sledujeme dva manželské páry. Každý z nich řeší vlastní problémy, navzájem se nevidí, ale přitom se ovlivňují. Romantická komedie o věcech, které nás přesahují, spojuje bravurní konverzační komiku s otázkami, jež si pokládá každý z nás. A právě narození očekávaného miminka nabídne i potřebné odpovědi.
Režie: Petr Gazdík

Felix Amador, Iván Macías
MEDIKUS
muzikál podle slavného románu Noaha Gordona, česká premiéra

Hlavní postavou výjimečného muzikálu, jenž vznikl na motivy slavné knihy Ranhojič, je anglický křesťanský chlapec Rob Cole, který se v těžkých podmínkách 11. století vydá na cestu přes celou Evropu až do města Isfahánu, aby se tu naučil umění lékařství. Motivací pro toto rozhodnutí jsou pro něj zkušenosti z dětství, kdy kvůli nedostatečným znalostem přišel o své blízké. Setkává se nejprve s bradýřem, který ho zasvětí do primitivního způsobu léčení, díky němuž ale brzy pochopí, že důležitější než vydělat více peněz, je naučit se skutečnému lékařskému řemeslu. Na dlouhé a nebezpečné pouti nakonec najde nejen požadované učení, ale i životní lásku.
Režie: Stanislav Moša

Dennis Kelly, Tim Minchin
MATILDA
kouzelný rodinný muzikál, česká premiéra

Titulní postavou muzikálové adaptace populární dětské knížky Roalda Dahla je talentovaná dívenka Matilda, která miluje čtení a má neobvyklý magický dar telekineze. A právě díky svému speciálnímumatylda nadání pomůže slečně Honeyové, u níž najde pochopení, lásku i něhu. Režisér Petr Gazdík jistě zúročí zkušenosti s dětskými herci, kteří zde mají obrovský prostor, a i proto již nyní Městské divadlo Brno pracuje na jejich školení ve speciální muzikálové přípravce, která od začátku roku 2022 probíhá. Strhující podívanou nabídnou i choreografie Carli Rebeccy Jefferson a vše podtrhne hudební nastudování Dana Kalouska. Matilda je bezpochyby naprosto ojedinělá muzikálová událost, kterou by si žádný milovník tohoto žánru neměl nechat ujít. A věřte, budete ji chtít vidět vícekrát!
Režie: Petr Gazdík

Richard Bean
SÁM NA DVA ŠÉFY
třeskutá komedie s písničkami

Autorem adaptace Goldoniho Sluhy dvou pánů je dramatik Richard Bean, jenž zachoval zápletku o sluhovi, který s elegancí slouží dvěma pánům, ale přesunul ji do Brightonu na počátek velkého bigbeatového šílenství. Muzikant Francis se z nouze stane bodyguardem Rachel, která se vydává za svého mrtvého mafiánského bratra Roscoea a netuší, že ho zabil její milý Stanley, který Francise zaměstná také. Všechny peripetie se ale nakonec vyřeší a Francis se nejen dosyta nají, ale najde si i vhodnou partnerku. Úsečné dialogy autor napsal s citem pro paradox, absurditu i nadsázku a současně ponechal prostor i pro pohybové gagy a dynamické retro písně. Tuto rozkošně bláznivou, typicky britskou taškařici nastuduje Městské divadlo Brno jako svou tradiční silvestrovskou komedii.
Režie: Stanislav Slovák

Arthur Miller
POHLED Z MOSTU
klasické drama

Hlavním hrdinou hry je Eddie Carbone, dělník v Brooklynu a italský přistěhovalec. Žije spolu s manželkou Beatricí a její osiřelou neteří Catherine, do níž se pozvolna zamiluje. V tu chvíli se u něj navíc ilegálně ubytují další dva italští imigranti Marco a Rodolfo, čímž zdánlivá domácí idyla definitivně skončí. Pohledný Rodolfo totiž začne s Catherine chodit a Eddieho tak stravuje nesnesitelná vášeň, kterou nedokáže vyslovit, ani se jí ubránit. Eddieho příběh vás uchvátí tím, že není dramatem výjimečného jedince, ale obyčejného člověka, a tak se intenzivně dotýká každého, kdo někdy tajně pocítil lásku k nedosažitelnému nebo nedotknutelnému. Toto vášnivé, hluboce lidské drama s výjimečnými hereckými příležitostmi nabízí již od doby svého vzniku strhující divácký zážitek.
Režie: Stanislav Slovák

Noël Coward
HVĚZDA V PASTI
konverzační komedie, česká premiéra

Garry, herecká hvězda a miláček publika, se chystá na turné po Africe. Přípravám ale brání stále více okolností – jeho mladá milenka se do něj zamiluje, bývalá žena Liz se k němu nechce vrátit, příznivkyně Lady Saltburnová se dožaduje schůzky a mladý dramatik Roland chce, aby Garry hrál hlavní roli v jeho nové hře. Situace dostoupí vrcholu, když se Garry rozhodne řešit, že jeden z jeho přátel spí se ženou druhého. Výsledkem je, že dotyčná žena zatouží po něm – a věci se mohou dále komplikovat. Je s podivem, že se tato báječně chytrá a jiskřivá konverzační komedie ještě nikdy nehrála na českých jevištích, a tak ji v Městském divadle Brno uvidíte v české premiéře!
Režie: Mikoláš Tyc

Alice Gillham
CLARENCE SQUARE
romantický muzikál, světová premiéra

V krásném domě na náměstí Clarence Square v Torontu se na jaře roku 1904 vrhá jeho majitel Edward Gordon do plamenů, aby z nich zachránil svou milovanou sestru Charlotte. Naneštěstí o ni ale přijde a od požáru si poškodí zrak. Celé město navíc musí čelit nové děsivé hrozbě – tajemný pachatel si totiž vybírá své oběti mezi dívkami z místního kabaretu. Tanečnici Lilly se podaří mu utéct a schovat se právě v domě na Clarence Square... Jak to celé dopadne, kdo je záhadným vrahem sužujícím město a zda se Lilly podaří obměkčit Edwardovo zlomené srdce, se dozvíte ve světové premiéře nového romantického muzikálu, jehož autorkou je mladá nadaná umělkyně z Kapského Města.
Režie: Stanislav Moša

Předplatné pro pěkné podvečery

V rámci daného typu abonmá vás čekají dva činoherní a dva muzikálové tituly, jež patří v MdB k těm nejvyhledávanějším. Na divadelní sezónu 2022/2023 jsou pro vás vybrány následující úžasné inscenace:

Josef Bouček
NOC PASTÝŘŮ
drama o boji talentu s mocí

Jakub Jan Ryba žije v obecném povědomí hlavně jako autor České mše vánoční. Možná jste ale nevěděli, že tato radostná Noc pastýřůhudba vznikala za zoufalých okolností. Noc pastýřů líčí právě střet génia jak s nechápavým okolím, tak s existenčními podmínkami. Ryba se potýká s posměšky, nenaplněným citem k mladé obdivovatelce, odporem myšlenkově rigidního faráře – a především s vlastní tvrdohlavostí. I těm, kteří ho podporují, to tak neulehčuje. Dokáže všechny tyto rozpory smířit magická „noc pastýřů", v níž zazní vpravdě andělská Rybova hudba? Dojemnou odpověď poskytne nadčasové drama o síle ducha a hudby, jež spolu s vynikajícími hereckými výkony nabízí výjimečný zážitek.
Režie: Petr Gazdík
Hrají: Milan Němec, Alena Antalová, Jan Mazák, Robert Jícha, Svetlana Janotová a další.

Edmond Rostand
CYRANO Z BERGERACU
romantická báseň

Heroická komedie Edmonda Rostanda Cyrano z Bergeracu se stala během více než stovky let od svého vzniku jednou z nejhranějších her světového repertoáru na našich jevištích. Cyrano z BergeracuSlavná novoromantická tragikomedie ve verších vyprávějící o posledním z rytířů s velkým nosem a s ještě větším srdcem a jeho citu k milované Roxaně je příběhem o utajované lásce, cti, statečnosti a síle i poklescích umění. Není proto divu, že se opakovaně stává ozdobou repertoáru MdB, a to opět s Igorem Ondříčkem v titulní úloze. Každá další repríza této pozoruhodné hry je zkrátka divadelním svátkem pro divadelníky i diváky, kterého se nyní můžete zúčastnit i vy!
Režie: Stanislav Moša
Hrají: Igor Ondříček, Svetlana Janotová, Kristian Pekar, Viktor Skála, Michal Isteník, Oldřich Smysl a další.

Luther Davis, Robert Wright, George Forrest, Maury Yeston, Vicki Baumová
GRAND HOTEL
elegantně excentrický muzikál

Stárnoucí primabalerína Jelizaveta, která je už zase na svém posledním turné a panicky se obává neúspěchu u publika. Krásný, leč osamělý baron Felix von Gaigern, Grand Hotelkterý oddaluje osobní bankrot. Vážně nemocný židovský účetní Otto, který touží strávit poslední dny v přepychu. Pohledná sekretářka Frieda, která sní o kariéře v Hollywoodu. Nevyspalý recepční Erik, který očekává zprávu o narození syna. A skeptický doktor Otternschlag s těžkým zraněním z první světové války, který celé to hemžení pozoruje. Ti všichni vytváří svět luxusního berlínského hotelu, kde se prolíná láska a beznaděj, smích i slzy. To vše je doplněno skvostnými retro melodiemi, jež vás vtáhnou do atmosféry Berlína 20. let.
Režie: Stanislav Slovák
Hrají: Lukáš Janota nebo Lukáš Vlček, Kristýna Daňhelová nebo Marta Matějová, Kristian Pekar nebo Aleš Slanina, Lucie Bergerová nebo Markéta Sedláčková a další.

Garry Marshall, Jonathan Frederick Lawton, Bryan Adams, Jim Vallance
PRETTY WOMAN
romantický muzikál

Pohledná a chytrá dívka z chudých poměrů se setká s bohatým, okouzlujícím, ale trošku snobským mužem. I když je dělí velké společenské rozdíly, zamilují se do sebe a jeden druhého změní. Pretty WomanTentokrát nejde o pohádku o Popelce, ale o příběh, jenž je stejně oblíbený. Stačí jen dodat, že hlavní postavy této romantické love story se jmenují Vivian a Edward, ona je prostitutka a on businessman, a už se každému vybaví slavný film Pretty Woman. Aby z něj mohl vzniknout muzikál, oslovili tvůrci Bryana Adamse a Jima Vallance k napsání hudby ve svižném pop-rockovém rytmu. A tak měl muzikál v roce 2018 premiéru v Chicagu, odkud se přesunul na Broadway, do Londýna a do Brna, kde tento skvělý trhák uvidíte i vy!
Režie: Stanislav Moša
Hrají: Hana Holišová nebo Svetlana Janotová, Petr Gazdík nebo Petr Štěpán, Kristýna Daňhelová nebo Dagmar Křížová, Robert Jícha nebo Igor Ondříček a další.

Své stálé místo do MdB si můžete zajistit již od 19. dubna 2022, a to buď osobně v komerčním oddělení divadla, Lidická 1863/16, 602 00 Brno, tel.: +420 533 316 352, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. , či online na www.mdb.cz.

Cena Sezónního abonmá činí 3 960 Kč; pro důchodce, studenty a držitele průkazů ZTP a ZTPP: 3 240 Kč.

Cena Předplatného pro pěkné podvečery činí 2 060 Kč; pro důchodce, studenty a držitele průkazů ZTP a ZTPP: 1 660 Kč