Tomáš Verner: Mít cíl je třeba ve sportu i v životě

Verner uvodkaNejen ve sportu, ale také v životě je důležité mít cíl. Pravdivost tohoto svého přesvědčení dokazuje úspěšný krasobruslař a nyní také vyhlášený tanečník Tomáš Verner nejen slovy, ale hlavně vlastními výsledky. Pětatřicetiletý sportovec, který se zanedlouho stane dvojnásobným otcem, sice už aktivní sportovní kariéru ukončil před sedmi lety, ale pohybu je věrný. Díky tomu také sklidil v posledním kole televizní taneční soutěže StarDance ovace ve stoje a porotci ocenili výkon jeho páru čtyřmi desítkami. Jeho cíle však vedou ještě dál, chce podpořit zájem dětí a mládeže o sport. Jak na to? Třeba jako ambasador Olympijského festivalu v Brně!

Jsem laik, ale mám pocit, že krasobruslení prošlo a asi stále prochází velkou proměnou. Je to tak?
Před dvaceti lety, když jsem vlastně začínal já, a dnes – to je opravdu úplně jiný sport. V současnosti tvoří třeba skoky se třemi otočkami jen doplněk do závodních jízd. Dnes musí být člověk na krasobruslení i dobře rostlý, nestačí jen zvládnout techniku. Krasobruslení se ubírá podobným směrem jako gymnastika a nebude prostě pro všechny. Například krasobruslaři jako Stéphane Lambiel nebo Jevgenij Pljuščenko a spousta dalších už v aktuálním světě krasobruslení nemají místo, protože byli prostě moc velcí. Široká ramena, váha přes 70 kilo... Všichni ti, co se na ledě pohybují teď, jsou už stavění jinak. Ona ta váha, šíře ramen a boků je totiž stěžejní pro skoky, jeden dva člověk zvládne, ale na pět už musí mít jiné dispozice. Kdybychom zvážili Nathana Chena, tak ten bude mít kolem 60 kilo.

Vás to neláká zkusit?
Já už bych si na nic takového netroufl, ublížil bych si už v té přípravné fázi (smích).

Vašemu synovi je 16 měsíců, jaký je?
Asi jako většina rodičů vidím své dítě jako to nejhezčí, nejchytřejší a nejúžasnější na světě. Už pěkně chodí a teď dumá, jakým jazykem má začít mluvit, protože já na Tomíka mluvím česky, žena na něj mluví anglicky a manželčini rodiče jen thajsky.

Takže bude vyrůstat opravdu mezinárodně...
To ano, já jsem Čech, žena Američanka,Verner2 rodiče Thajci... Stejně jsem celý svůj život cestoval, žil jsem šest let v Německu, tři roky v Kanadě a teď se nám se ženou líbí v Čechách. A prarodiče jezdí i sem za námi, nejenom my tam. Oblíbili si totiž Prahu i naše Borovany.

Vaše žena je také bývalá krasobruslařka. Půjde syn ve stopách rodičů?
Kdyby chtěl být malý krasobruslařem, tak jedině, kdyby ho trénoval někdo jiný. Já chci mít raději syna, než svěřence. Případů, kde to dobře dopadne, kde jsou trenéry rodinní příslušníci, je myslím si málo. Nedělá to dobrotu. Nechci mít zkaženou rodinu.

Vaše žena Tammy vás podporovala celý podzim ve StarDance. Šel byste znovu do podobné soutěže? Jaká to pro vás byla zkušenost?
StarDance byla hezká kapitola mého života, ale už jsem ji uzavřel a jdu dál. verner-5 1Já to tak mám. Neohlížím se. Ale do takového typu pořadu jako je třeba Trosečník bych opravdu nikdy nešel. Nikdy! Nechtěl bych kvůli tomu ztratit rodinu. Když má člověk svoji práci, já mám třeba dvě, k tomu jsem byl několik měsíců ve StarDance a do toho rodina, tak to opravdu klade velké nároky na čas. A pro mě je rodina na prvním místě. Jednou stačilo.

Zanedlouho se vaše rodina rozroste o druhého syna. Jak se bude jmenovat?
Jméno jsme ještě neprobírali a, i když budeme, tak to zůstane jen mezi mnou a Tammy, Nechceme to říkat ani nejbližší rodině.

Věříte na horoskopy?
Malý se má narodit na začátku května. Na znamení úplně moc nevěřím, někdy si jen tak z legrace přečtu horoskop, ale kdybych se měl dle horoskopů řídit, tak bychom vůbec neměli být spolu s mojí ženou, kterou miluji nadevše. Jsme dva Blíženci a podle hvězd, jak mi kdosi říkal, to k sobě nejde. 

V pátek 4. února startuje v Brně Olympijský festival, jehož jste ambasadorem. Lidé si no areálu Nové Zbrojovky mohou přijít vyzkoušet svoje sportovní dovednosti v době konání zimní olympiády v Pekingu. Při natáčení videopozvánky jste byl hokejistou, biatlonistou i rychlobruslařem. Co vám sedělo nejvíc?
Určitě hokej. Naposledy jsem byl hrát s Lukášem Krpálkem a jeho partou judistů. OF ne Rok2018-4Oni mají totiž hokej jako doplňkový sport. Dost jsem si na ně věřil. Říkal jsem si, že je rozhodně přebruslím a budu na ledě i víc stabilnější. Vydrželo mi to přesně do okamžiku, kdy jsem šel s Lukášem do osobního souboje. Povalil mě na led a promáčkl mi asi sedm žeber. Naštěstí to bylo bez trvalejších následků. Pokud se Lukáš na festivalu objeví, chci být v jeho týmu.

A kdy se s vámi účastníci festivalu budou moci setkat?
Budu do Brna dojíždět. První víkend budu celý a pak musím občas odcestovat zpět do Prahy. Na olympiádě začínají závodní přenosy v krasobruslení a budu je spolukomentovat s Mírou Langrem.

S aktivním sportem jste skončil v roce 2014, čemu se věnujete?
Pracuji pro sportovní resortní centrum VICTORIA při Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy, kde jsem vedoucím sekce krasobruslení, což je víceméně administrativní práce. Řeším tréninkové plány, faktury, placení a vyhodnocení úspěšnosti našich sportovců, kteří se dokázali v letošním roce kvalifikovat ve všech olympijských disciplínách do Pekingu 2022. Mojí náplní práce je tedy zajistit veškerý komfort pro sportovce, aby měli podmínky pro kvalitní přípravu. Momentálně se připravujeme na zimní olympijské hry, kde budeme mít celkem 6 sportovců ve všech olympijských disciplínách včetně premiéry České republiky v týmovém závodě, kam jsme se kvalifikovali vůbec poprvé.

Máte ale taky svoji akademii...
Ano, to je ta druhá práce. Tři roky funguje Akademie Tomáše Vernera, kterou společně s partnerkou Petrou Bienovou vedeme. V posledních dvou letech jsme sice dostali slušně zabrat, jako asi většina sportovních klubů a oddílů, ale přežili jsme a doufáme, že se nám už teď bude dařit. V akademie pracujeme oba, moje žena i já, máme oba své tréninkové hodiny, jen si vždycky přebíráme Tomíka.

Změnila covidová pandemie nějak i způsob trénování dětí?
Před covidem byly sportovní oddíly plné a nastavené na trénování OF ne Rok2018.pegtéměř profi dětí několikrát týdně od brzkého věku. Všechno se ale změnilo. Řada dětí chce trénovat jen třeba dvakrát v týdnu, což nejen u krasobruslení nebylo od určitého věku téměř myslitelné. Kluby teď na to musejí reagovat a hledat ten správný klíč, jak s touto skupinou „hobíků" pracovat. Je důležité, že děti mají o sport zájem a chtějí se hýbat. Další velkou změnou je věk, kdy děti do oddílů přicházejí. Kvůli výpadku náborů během covidu se nám hlásí mnohem starší děti, což je také zcela nová situace hlavně pro trenéry. Pokud chceme, aby náš sport přežil, musíme změnit dosavadní systém fungování i myšlení.

A nezbytná otázka na konec. Hrál roli v tom, že jste se stal ambasadorem Olympijského festivalu i váš vztah k Brnu?
Dá se říct, že Brno je moje druhá rodina. Mám zde přátele, krasobruslaře Ondru Hotárka a Gábinu Kubovou, s nimiž mě pojí dlouholeté kamarádství. Jsou to bývalí reprezentanti v krasobruslení a vždy se za nimi, když jedu přes Brno, zastavím. Mám taky moc hezkou vzpomínku na veletrh SPORTLife, kde jsem byl s partou fajn sportovců a dělali jsme program pro děti. Byla legrace. Práce s dětmi mě baví. A musím říct, že v Brně se krásně paří :). Brno mám prostě moc rád!


Ledová plocha přitahuje Tomáše Vernera i v rámci Olympiského festivalu. „Je skvělé, že na Olympijském festivalu budou k zapůjčení profi brusle pro rychlobruslení. OF hromadná Rok2018-3jpegVzpomínám si, jak jsem před lety s Martinou Sáblíkovou a jejím trenérem Petrem Novákem dělal na zimáku srovnávací testy, které dopadly překvapivě dobře. Tehdy mi Petr dokonce řekl, že mám cit pro odraz i skluz a dalo by se se mnou pracovat. Ale bylo to už před patnácti lety, tak nevím, jestli by měl ještě zájem," vzpomíná s úsměvem. Doporučil by také vyzkoušet curling, s nímž má zkušenosti ze svého tříletého pobytu v Kanadě, kde lidé tráví volný čas „posouváním kamenů" s velkou oblibou. „Dva roky jsem odolával a myslel si, že je to blbost, ale pak mě curling úplně pohltil.
Sporty, které nechám ostatním, jsou běžky a biatlon. Běžky jsou strašná makačka. Biatlon jsem si zkoušel jednou v Novém Městě a po uběhnutí sedmi set metrů jsem netrefil ani jeden terč. Naopak sport, ve kterém mám velkou ambici se zlepšovat, je sáňkování se synem Tomíkem."

 

Olympijský festival už potřetí v Brně

Olympijský festival se uskuteční od 4. do 20. února 2022 v Nové Zbrojovce u vlakové zastávky Brno Židenice. 2022 Beijing Mascot Olympic 3D Full colour JPG 1 Nabídne téměř dvacet sportů k vyzkoušení a nebude chybět biatlon, curling, snowpark, skokanský můstek nebo běžkařská dráha. „Doufám, že se opět podobně jako v létě podaří přilákat ke sportu hlavně děti. Proto jsme se rozhodli tento projekt znovu podpořit," říká primátorka Markéta Vaňková. Vzhledem k tomu, že je obtížné odhadovat, jaká bude aktuální epidemiologická situace, organizátoři spolupracují s hygieniky a jsou připraveni reagovat na aktuální opatření. Všechna sportoviště jsou navíc umístěna ve venkovních prostorách areálu a jen curlingové dráhy jsou uvnitř.

Informace k registraci škol jsou na webu www.olympijskyfestival.cz. Také další podrobnosti najdete na stránkách www.olympijskyfestival.cz, sítích FB a IG @olympijskyfestival.

Olympijský festival Brno
4. – 20. února
areál Nové Zbrojovky u nádraží Brno Židenice
více než 20 sportů k vyzkoušení: běžkařská dráha, snowpark, curling, skokanský můstek, kluziště, biatlon, ...

(red)
Foto: Archív Olympijského festivalu