Národní divadlo Brno: „Nezastavujeme, máme zpoždění!"

Schránka01Loňská divadelní sezona byla všelijaká. Více se nehrálo, než hrálo. Divadelní sály se ocitly bez diváků, avšak na jevištích se zkoušet nepřestalo. Díky tomu si soubory činohry, baletu i opery připravily několik inscenací, které svým divákům budou postupně servírovat v nové sezoně. Nesmíme však opomenout ani plánované premiéry sezony 2021/22 a hned dva velkolepé festivaly v produkci NdB. Na co vše se budete moci do konce tohoto roku těšit?

ČINOHRA NdB

Nová sezona pro činohru začíná 2. září, a to hned českou premiérou hry Ödöna von Horvátha Nikdo, která na své veřejné uvedení čeká od listopadu 2020. Inscenace bude uvedena v divadle Reduta, kde bude po celý měsíc – září 21 – probíhat již druhý ročník úspěšné akce #KulturaMáCenu. Rezervujte si své vstupenky na jakékoliv představení v divadle Reduta za pouhé 2 Kč a po skončení představení přispějte divadlu dobrovolnou částku dle toho, jak moc jste se během večera bavili.

Pozadu nezůstane ani Mahenovo divadlo, kde bude mít 7. září premiéru Čechovova klasika všech klasik Racek. Do konce roku si pak pro vás Činohra NdB připravila ještě dalších 5 premiér. Říjen bude díky činohře ozvláštněn hned třemi premiérami, a to rovnou světovými! Schránka05Hned 4. října se můžete těšit v divadle Reduta na komorní hudební večer s názvem Mahenova Reduta, který vám představí zhudebněné básně Jiřího Mahena v podání členů souboru. V pátek 15. října se Mahenovo divadlo přenese do období druhé světové války – na jevišti se odehraje premiéra hry Kočár do Vídně, která vzniká ve spolupráci s Filharmonií Brno. Tento scénický koncert bude poprvé uveden divákům v rámci festivalu Moravský podzim. A do třetice všeho dobrého – znovu v divadle Reduta – premiéra komedie Ohnivá země Václava Štecha.

Na 26. listopadu byla přesunuta česká premiéra dramatu Nebesa od Lucy Kirkwoodové, které nám představí ženskou část souboru v netradiční úloze soudkyň. Poslední premiérou kalendářního roku pak bude Moliérova hra Amfitryon, která se odehraje 10. prosince na prknech divadle Reduta.

Činohra NdB svým divákům slibuje jedinečnou jízdu plnou nezapomenutelných zážitků. Nezapomeňte si včas zakoupit svoji jízdenku!

BALET NdB

Umělecký soubor Baletu NdB v předchozí sezoně připravil dvě premiéry, které divákům nemohl nabídnout živě,Schránka02 a proto se rozhodl v nadcházející sezoně vrátit zpět k těmto nastudovaným, ale „nedopremiérovaným" titulům: Stabat Mater k poctě choreografické legendy Pavla Šmoka a Beethoven k 250. výročí narození hudebního génia. Zároveň ale uvede po více než třiceti letech nové nastudování baletu Sergeje Prokofjeva Popelka v choreografii Markéty Pimek Habalové. Nová sezona se tak nese tématem v duchu loňské „pocty velikánům", ale bude obohacena o nový rodinný titul.

Taneční festival DANCE BRNO 2021

Již třetí ročník novodobého tanečního festivalu DANCE BRNO bude v letošním roce ryze český! Organizátor festivalu, Balet Národního divadla Brno, se tak rozhodl v produkčně nelehké době a zvolil modelově jednodušší, ale zároveň výjimečnou formu festivalu. Soustředit na jednom místě během jednoho týdne téměř celou českou profesionální baletní scénu je v našich českých podmínkách počin dosud nevídaný. Diváci tak budou mít jedinečnou příležitost porovnat uměleckou a interpretační úroveň baletních souborů z Prahy, Plzně, Ostravy, Olomouce, Českých Budějovic a pořádajícího Brna bez nutnosti cestovat. Program festivalu bude složen převážně z neoklasických a současných choreografií, nebude však chybět ani klasický baletní titul. Naši hosté se budou prezentovat původní tvorbou i choreografiemi významných evropských tvůrců, můžeme se těšit na mimořádnou úroveň sólové i ansámblové interpretace. Více informací a vstupenky na www.dance-brno.cz


OPERA NdB

Opera Peter Grimes anglického skladatele Benjamina Brittena se po dlouhých dekádách navrací do Brna. Ten v díle zachytil nejen život městečka na pobřeží v anglickém SuffolkuSchránka04 a jeho různorodé společenstvo, ale především své milované moře. Peter Grimes měl českou premiéru v Brně v červnu roku 1947, tedy už dva roky po premiéře světové. Po bezmála 75 letech se 9. října vrací do Brna v inscenaci hvězdného týmu dirigenta Marko Ivanoviće, režiséra Davida Radoka, sopranistky Jany Šrejmy Kačírkové a švédského tenoristy Joachima Bäckströma.

Na podzim operu čeká i další významná událost. Nezapomenutelný sólista a dlouholetý člen Janáčkovy opery Richard Novák oslaví své významné jubileum. Brněnské publikum s ním může oslavit devadesátiny na dvou koncertech. Na zářijovém komorním za doprovodu klavíru nebo na orchestrem doprovázeném slavnostním koncertě, který proběhne v prosinci. Přechod z jednoho roku do druhého můžete oslavit spolu s Janáčkovou operou v Mahenově divadle při představení Lazebník sevillský. O zábavu zaručeně nebude nouze.

JANÁČEK BRNO / mezinárodní operní a hudební festival

Národnímu divadlu Brno se podařilo přesunout vybrané koncerty, které se nemohly odehrát v rámci festivalu Janáček Brno v roce 2020.Schránka03 Od září do listopadu se tak odehraje finále festivalu Janáček Brno. V rámci připravovaných akcí se diváci mohou těšit na Janáčkovu operu Osud v inscenaci významného světového režiséra Roberta Carsena, který je čerstvě držitelem ceny Opera Awards jako nejlepší režisér roku. Očekávaná je rovněž premiéra Řeckých pašijí Bohuslava Martinů v režii Jiřího Heřmana a hudebním nastudování Roberta Kružíka za účasti třech pěveckých sborů.

Osud i Řecké pašije budou uvedeny v bloku, diváci tak mají jedinečnou příležitost včasným zakoupením vstupenek tyto představení vidět pouze v listopadovém programu opery NdB.

Festival nabídne rovněž řadu atraktivních koncertů, a to mnohdy také na atraktivních místech – recitál Tomáše Krále v prostorách jedinečné vily Tugendhat, folklorní koncert v Červeném kostele v Brně, sborové koncerty Dětského sboru Brno s předními interprety Vladimírem Javorským a Jiřím Hájkem, Pražského filharmonického sboru pod vedením Lukáše Vasilka anebo recitál výjimečného tenoristy Pavola Breslika v divadle Reduta. Kompletní informace o festivalu naleznete na www.janacek-brno.cz.

(sal) , Foto: Archív NdB